98% gazu ziemnego wykorzystywanego w Europie jest importowana z innych państwa, a import nawozów spoza UE w 2023 r. przekroczył 50 mln t. A przecież obie te potrzeby można skutecznie zaspokoić wykorzystując biogaz i biometan.
O rozwoju i potencjale rynku biogazu i biometanu podczas 9. Kongresu Biogazu opowiedziała Marta Kamola-Martines, członkini zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA).
Widoczny wzrost
W 2023 r. w UE wytworzono 22 mld m3 biogazu i biometanu. Udział tego drugiego wyniósł 4,9 mld m3. W I kwartale 2024 r. moc zainstalowana europejskich biometanowni osiągnęła już 6,4 mld m3. Na koniec 2023 r. w UE funkcjonowało 1510 biometanowni w 25 krajach, które włączyły się już do produkcji tego odnawialnego gazu.
Warto zauważyć, że rynek rozwija się w sposób zrównoważony. Od 2020 r. nie powstają już instalacje, które byłyby oparte wyłącznie o stosowanie kiszonki kukurydzianej z celowych upraw energetycznych. Obecnie substraty to przede wszystkim odpady biodegradowalne, osady ściekowe oraz pozostałości po produkcji rolnej.
Wieloaspektowy potencjał gazów odnawialnych
Obecnie w wielu gałęziach przemysłu CO2 wykorzystuje się jako surowiec. Głównie jest to produkt pochodzenia kopalnego. Dwutlenek węgla jest niezbędny do wytwarzania m.in. chemikaliów, paliw, żywności i napojów czy materiałów budowlanych. Zastąpienie kopalnego CO2 jego biogennym odpowiednikiem, pochodzącym z gospodarki o obiegu zamkniętym, będzie prowadzić do obniżenia śladu węglowego towarów. To sposób na zagospodarowanie gazu powstającego ubocznie podczas oczyszczania biogazu do biometanu.
Już teraz bioCO2 powstaje w 25 instalacjach, a do 2027 r. ta liczba ma się zwiększyć o kolejne 42.
Biogaz i biometan to także źródło nawozów.
– Moglibyśmy produkować 21,7 mln t pofermentu, czyli wysokiej jakości naturalnego nawozu, co pokryłoby połowę dzisiejszego importu nawozów – wskazuje Marta Kamola-Martines, członkini zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA).
Czytaj też: 2024: Co zmieniło się w prawie dla biogazu i biometanu?
Będą inwestycje?
W ciagu najbliższych 5 lat w Europie ma powstać 950 nowych biometanowni za łączne kwotę 27 mld euro. Polska jest rozpatrywana jako jedno z trzech państw o największej atrakcyjności w zakresie tych inwestycji. Plasuje się ją tuż obok Danii i Włoch.
– Te inwestycje przyczynia się do zwiększenia produkcji biometanu o 6,6 mld m3 w Europie do 2030 r. – mówi Marta Kamola-Martines.
Ukierunkowanie rozwoju krajowego jest różne. 13 państw UE planuje inwestować wyłącznie w biometanownie, podczas gdy 18 rozważa także budowę kolejnych biogazowni.
– Są trzy nadchodzące dokumenty unijne, które warto śledzić w kontekście biogazu. Common Agriculture Policy, Energy Climate Target 2040 i Industrial Carbon Management. To one będą dyktować politykę zielonych gazów – dodała ekspertka.
Zdaniem EBA, konieczne zmiany dla rozwoju sektora to upraszczanie procedur, tworzenie długofalowych planów rozwoju przez polityków i wspieranie lokalnych inwestycji. Ponadto konieczne jest dalsze rozwijanie technologii, aby oferowane rozwiązania były jak najbardziej ekologiczne.