Już za niespełna pół roku, bo od stycznia 2024 tramwaje w Szczecinie pojadą dzięki energii z odpadów. Umowa zawarta między przewoźnikiem a Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator wygeneruje dla miasta ponad półtora miliona złotych oszczędności. To kolejne działanie w ramach programu Energia Miasta Szczecin.

Szczecin jest eko

Szczecin jest przykładem miasta, które od lat działa, by stać się niezależnym energetycznie. Miejskie źródła energii opierają się na nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach, co oprócz korzyści środowiskowych, generuje też znaczne oszczędności dla miasta. W tej chwili w Szczecinie ponad 40 miejskich jednostek za pośrednictwem 4200 paneli fotowoltaicznych pozyskuje energię ze słońca, a Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji  jest liderem wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym także ze słońca i biogazu. Z kolei nowoczesna elektrociepłownia, dla której paliwo stanowią odpady, wytwarza ciepło i prąd dla mieszkańców, a od 2023 r. zasila także latarnie i sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach, tablice informacyjne czy biletomaty w całym mieście. Za pół roku będzie wykorzystana również przez szczecińskie tramwaje.

Reklama

Czytaj też: 5. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie już 12-13 października


Energia z odpadów zasili tramwaje

Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów od stycznia 2024 r. ma posłużyć do zasilania elektroenergetyki trakcyjnej. Szacuje się, że ilość zakupionej od EcoGeneratora energii pokryje ok. 30 procent zapotrzebowania Tramwajów Szczecińskich. Umowa z ZUO ma charakter pilotażowy i została zawarta na na siedem miesięcy. W tym czasie transakcja ma przynieść też znaczne korzyści finansowe.

– To o ponad 1,6 mln zł netto mniej, niż gdyby Tramwaje Szczecińskie zawarły umowę z podmiotem, który w przetargu zaproponował zaraz po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów najniższą ofertę – podaje spółka EcoGenerator.

Niezależność energetyczna

ZUO EcoGenerator zakłada, że docelowo jest w stanie wytworzyć aż 65 proc. energii koniecznej do funkcjonowania miejskich instytucji, a we współpracy z innymi alternatywnymi źródłami, które według szacunków miałyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Szczecina na prąd.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: wiadomosci.szczecin.eu; ecogenerator.eu

zdjęcie: ecogenerator.eu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE