W Quebecu, prowincji Kanady, powstanie elektrociepłownia biomasowa. To pierwsza tego rodzaju inwestycja dla rdzennej ludności wioski Obedjiwan.

Reklama

Elektrociepłownia biomasowa zrównoważona transformacja energetyczna

Elektrociepłownia o mocy 4,8 MW zostanie uruchomiona w lipcu 2026 roku. Będzie opalana biomasą leśną. Całkowite koszty inwestycji szacuje się na 60,2 miliona dolarów.

Rada Mieszkańców, przedsiębiorstwo Hydro-Québec i lokalna spółka komandytowa zawarły umowę na budowę nowej elektrociepłowni. Podpisane porozumienie obejmuje również zakup i instalację suszarni w pobliskim tartaku.

–  Ta umowa jest wynikiem dążenia wszystkich stron do osiągnięcia zrównoważonej transformacji energetycznej. Zaangażowanie wszystkich zainteresowanych, umiejących pracować zespołowo, umożliwiło zawarcie tego historycznego porozumienia – tłumaczy Patrick Labbé, kierownik ds. innowacji, dużych projektów i konwersji w Hydro-Québec.

Na etapie budowy potrzebnych będzie 40 osób do pracy. Natomiast po uruchomieniu obiektu zatrudnionych zostanie około 15 stałych pracowników.

– Elektrociepłownia na biomasę leśną jest obiecująca dla naszej społeczności. Zaspokaja podstawowe potrzeby w zakresie dostaw energii elektrycznej. Pozwoli nam kontynuować rozwój społeczny i gospodarczy. Jestem przekonany, że rządy Quebecu i Kanady dołożą wszelkich starań, aby zapewnić niezbędne fundusze na realizację projektu  – mówi Jean-Claude Mequish, szef Rady Mieszkańców.


Czytaj również: W Kraśniku węgiel zastąpiono biomasą


Ograniczenie zależności od paliw kopalnych

Nowy obiekt zoptymalizuje wykorzystanie zasobów leśnych. Znacznie zmniejszy też hałas. Co ważne, inwestycja ograniczy zależność od paliw kopalnych.

– To doskonały przykład tego, co staramy się osiągnąć w zakresie zrównoważonego rozwoju: zmniejszenie naszego śladu węglowego i generowanie korzyści dla społeczności. Projekt będzie miał długoterminowy pozytywny wpływ na mieszkańców – wspomina Julie Boucher, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju, stosunków społecznych i komunikacji w Hydro-Québec.

Obecnie używane generatory diesla muszą być zachowane jako źródło zapasowe, aby zapewnić niezawodność zasilania. Projekt jednak stanowi duży krok naprzód w zakresie ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi.

Szacuje się, że zużycie oleju opałowego spadnie o około 85%. Roczna emisja CO2 może zmniejszyć się nawet o 325 000 ton w ciągu 25 lat. Jest to porównywalne z usunięciem z dróg 5000 samochodów rocznie.

–  Wpływ zastąpienia obecnej elektrowni diesla elektrownią zasilaną biomasą leśną wytwarzaną przez tartak jest ogromny. Przede wszystkim inwestycja jest ważna z punktu widzenia ochrony środowiska. Coroczna redukcja emisji gazów cieplarnianych to korzyść dla zdrowia wszystkich mieszkańców. Przyczynia się do poprawy stanu środowiska w Quebecu i Kanadzie – mówi Denis Clary, Prezes, Onimiskiw Opitciwan Spółka Komandytowa.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Bioenergy News, Hydroquebec

zdjęcie: Hydroquebec

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE