W Hamburgu do dekarbonizacji sieci ciepłowniczej wykorzystane zostaną wielkoskalowe pompy ciepła, które ogrzeją prawie 40 000 gospodarstw domowych. Projekt zostanie zrealizowany na mocy porozumienia zawartego przez Hamburg Wasser i Hamburg Energiewerke z Johnson Controls, który dostarczy do oczyszczalni ścieków w Hamburgu nowy system pomp ciepła.

Pompy ciepła ogrzeją mieszkańców Hamburga

Spółka Johnson Controls, która oferuje największe na świecie portfolio zrównoważonych technologii budowlanych,  wyposaży oczyszczalnię ścieków w Hamburgu w nowy system pomp ciepła, który pozwoli zaoszczędzić około 66 000 ton CO2 rocznie. Szacuje się, że zielone ciepło będzie ogrzewać mieszkańców niemieckiej metropolii od 2025 roku.

Reklama

– Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę (…) w utorowaniu drogi do bardziej zintegrowanego i zrównoważonego systemu energetycznego – powiedział Tomas Brannemo, prezes Johnson Controls. – Projekt podniesie poprzeczkę dla zielonego ogrzewania w europejskim sektorze użyteczności publicznej.


Czytaj też: Pompy ciepła najchętniej wybieranym źródłem ciepła


Zielone ciepło dla 39 000 domów

Zgodnie z warunkami umowy Johnson Controls zainstaluje cztery wielkoskalowe pompy ciepła o mocy jednostkowej 15 MW, które, zastępując paliwa kopalne, będą dostarczać przyjazne dla środowiska ciepło do ponad 39 000 gospodarstw domowych. System dostarczony przez Johnson Control będzie każdego dnia pobierać ciepło z oczyszczonych ścieków, a następnie wprowadzał je do centralnej sieci ciepłowniczej.

– Ścieki są cennym zasobem, który od jakiegoś czasu wykorzystujemy (..) Ciepło odpadowe z oczyszczonych ścieków jest odprowadzane przez pompy ciepła i podawane do sieci ciepłowniczej jako ciepło użytkowe – wyjaśnił Ingo Hannemann, dyrektor zarządzający ds. technicznych i rzecznik zarządu HamburgWasser. – Cieszymy się, że możemy w ten sposób (…) pomóc w uruchomieniu projektu, który będzie dostarczał Hamburgowi ciepło ze źródeł odnawialnych.


Czytaj też: Biomasa i ciepło odpadowe – dekarbonizacja czeskiego ciepłownictwa


Ciepło odpadowe

Według założeń Hamburger Energiewerke projekt realizowany we współpracy z Johnson Controls jest elementem szerszej strategii zakładającej transformację ciepłownictwa opartą na lokalnych źródłach energii i najnowocześniejszych technologiach.

– Jeśli chodzi o dostawy ciepła do Hamburga, w przyszłości będziemy polegać na modułowym systemie energetycznym. W naszym Port Energy Park będziemy generować większość neutralnego dla klimatu ciepła z procesów przemysłowych, recyklingu odpadów i oczyszczalni ścieków Hamburg Wasser – mówił Christian Heine, rzecznik zarządu Hamburger Energiewerke.

System pomp ciepła, który docelowo ogrzeje mieszkańców Hamburga pochodzi z najnowocześniejszego zakładu Johnson Controls w Nantes we Francji. Oprócz projektu z Hamburg Water, Johnson Controls dostarcza również podobne pompy ciepła do niemieckich przedsiębiorstw użyteczności publicznej, w tym EnBW Stuttgart, Stadtwerke Rosenheim i Vienna Energy.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Johnson Controls

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE