Na początku września weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, a także nowelizacja ustawy o OZE. Określa się je mianem mocnego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, długo oczekiwanego przez branżę. Najbliższy czas pokaże, jak dalece te zmiany są pożyteczne dla rozwoju „zielonych źródeł”, które zdobywają coraz większe uznanie biznesu i społeczeństwa.

W ustawie Prawo energetyczne, oprócz wielu istotnych zmian przede wszystkim dla odbiorców i dystrybutorów energii elektrycznej oraz samego Urzędu Regulacji Energetyki, takich jak:

Reklama
  • możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny (od 2026 r.);
  • dostęp dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców o rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej;
  • zasady funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych (ich prawa i obowiązki), i członkostwa w nich;
  • i inne,

pojawiły się uregulowania szczególnie ważne także dla branży OZE.

Jednym z nich jest wdrożenie mechanizmu nierynkowego ograniczania w wytwarzaniu z odnawialnych źródeł energii oraz ograniczania poboru i wprowadzania energii elektrycznej do sieci przez magazyny energii elektrycznej na polecenie operatorów systemu elektroenergetycznego.

Kiedy możemy mieć do czynienia z sytuacją odgórnego wstrzymania lub ograniczenia produkcji energii elektrycznej z OZE? Dojść może do niej wówczas, gdy nastąpi generacja zbyt dużej ilości energii – wyższej niż zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Skutkuje to tym, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne w pierwszej funkcjonującego systemu i przestarzałych sieci elektroenergetycznych do przesyłu nadprodukcji energii z OZE. Krótko mówiąc – łatwiej wyłączyć np. wiatraki, niż niż skutecznie obniżyć generację energii z bloku węglowego. Do nierynkowego ograniczenia wytwarzania z OZE może dojść także w kilku innych przypadkach, jak awaria sieci czy ograniczenie przesyłu spowodowane pracami na sieci.

Kolejną znaczącą nowelizacją jest ta w zakresie regulacji dotyczących linii bezpośredniej. Linia bezpośrednia pozwala na łączenie wytwórców energii elektrycznej oraz jej konsumentów z pominięciem sieci dystrybucyjnej. Nowela Prawa energetycznego wprowadza jej nową definicję, a wraz z nią pojęcia wydzielonej jednostki wytwórczej, wydzielonego odbiorcy i bezpośredniego dostarczania energii elektrycznej. Co ważne, podmiot mający zamiar wybudować linię bezpośrednią składa do Prezesa URE zgłoszenie. Jak informuje URE formularz takiego zgłoszenia i załączniki są już dostępne na stronie internetowej regulatora. Jeden z nich dotyczy przebiegu linii przez konkretne działki, a drugi to wykaz podmiotów będących jednostkami podporządkowanymi.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w „Magazynie Biomasa”. Sprawdź!

Tekst: Beata Klimczak

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE