Resort klimatu i edukacji połączyły siły wspólnie przekazując informację o nowo ogłoszonym programie zielonej transformacji szkół, na który z KPO przeznaczone zostanie 1,3 mld zł. Środki powinny pokryć koszty termomodernizacji 250 placówek, co ma spowodować spadek zapotrzebowania na energię na poziomie 30 proc.
„Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”
„Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” to program, którego celem jest przeprowadzenie inwestycji w zakresie poprawy efektywności energetycznej w polskich szkołach i zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami. W ramach projektu wspierane mają być m.in. przedsięwzięcia zakładające zastosowanie w budynkach szkół i przedszkoli odnawialnych źródeł energii. Wnioski o dofinansowanie można składać od 30 września 2024 r.
Według informacji przekazanych przez ministrę Paulinę Hennig-Kloskę 1,3 mld zł to pierwszy etap programu. Resort nie wyklucza zwiększenia środków na ten cel. Dalsze postępowanie zależeć będzie od efektów ogłoszonego 3. września naboru i oceny jego wyników.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – zarejestruj się!
OZE w szkołach?
Szefowe ministerstw klimatu i edukacji zachęcają do udziału w programie wszystkie placówki, zarówno z małych miejscowości, jak i dużych aglomeracji. Uzyskane wsparcie trafi do samorządów, a zostaną nim objęte inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła z możliwością zastosowania OZE. Wnioski można składać wnioski na 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Paulina Henning-Kloska podkreśla, że każda inwestycja będzie objęta audytem energetycznym, który ma ocenić czy termomodernizacja ograniczyła zapotrzebowanie na energię pierwotną o co najmniej 30 proc.
„Wiemy, że ten efekt po dobrej termomodernizacji jest możliwy. Zainwestowanie pieniędzy w efektywność energetyczną to zaoszczędzone środki, które można przeznaczyć na edukację. To także mniejsza ilość zanieczyszczeń i lepsza jakość powietrza” – podsumowała szefowa resortu.
Inwestycje dofinansowane w ramach programu muszą zostać zrealizowane do połowy 2026 r.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
zdjęcie: pixabay