Czesi przeznaczą 401 mln euro na rzecz promowania zielonego ogrzewania w oparciu o energię odnawialną i ciepło odpadowe. Komisja Europejska zatwierdziła czeski program, który znacząco wesprze proces dekarbonizacji sektora ciepłowniczego u naszych południowych sąsiadów.

Czeski program dekarbonizacji ciepłownictwa

Władze Czech zaplanowały przeznaczenie 401 milionów euro na promowanie dekarbonizacji jednostek wytwarzania ciepła podłączonych do systemów ciepłowniczych. Zatwierdzony przez Komisję Europejską program przyczyni się zarówno do realizacji krajowego planu energetycznego i klimatycznego Czech, a także do realizacji strategicznych celów UE związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Program potrwa do 31 grudnia 2025 roku.

Reklama

Biomasa i ciepło odpadowe

Program będzie wspierał instalację nowych odnawialnych jednostek wytwarzania ciepła opartych na biomasie i odpadach o mocy powyżej 500 kW. Program będzie otwarty dla właścicieli instalacji ciepłowniczych posiadających koncesję na produkcję energii cieplnej i produkujących ciepło z biomasy lub odpadów, które są uważane za odnawialne źródło energii w rozumieniu dyrektywy w sprawie energii odnawialnej. W ramach programu pomoc udzielana będzie w formie zielonej premii dla generatorów ciepła dla każdego GJ ciepła dostarczanego do systemu dystrybucji ciepła.

Oczekuje się, że program wesprze instalację około 345 MWt mocy wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.


19-20 czerwca. Zarezerwuj ten termin na 8. Forum Pelletu


Ocena Komisji

Zdaniem Komisji Europejskiej pomoc w dekarbonizacji sektora ciepłowniczego w Czechach jest niezbędna i ma charakter motywacyjny, ponieważ paliwa kopalne mają przewagę kosztową nad energią cieplną odnawialną. W przypadku braku pomocy inwestowano by  w nowe urządzenia do wytwarzania ciepła oparte na gazie ziemnym, potencjalnie bez połączonej produkcji energii elektrycznej, co skutkowałoby niższym poziomem efektywności energetycznej.

Ponadto według KE pomoc jest proporcjonalna i ograniczona do niezbędnego minimum, a  wsparcie dla wytwarzania ciepła będzie podlegać corocznemu monitorowaniu przez władze.

W ocenie Komisji pozytywny wpływ pomocy na dekarbonizację systemów ciepłowniczych w Czechach przewyższa wszelkie potencjalne negatywne skutki dla konkurencji i handlu między państwami członkowskimi. Program będzie wspierał dekarbonizację sektora ciepłowniczego w Czechach, w szczególności zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w sektorze ciepłowniczym i chłodniczym, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, bez nadmiernego zakłócania konkurencji na jednolitym rynku.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

https://ec.europa.eu/
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE