Ekologiczne rolnictwo może być bardziej opłacalne niż tradycyjne. Tak wynika z raportu France Stratégie. Dowodzi on opłacalności bardziej przyjaznych dla środowiska gospodarstw. I proponuje przegląd metod przydzielania dotacji, aby zachęcić do zielonej transformacji w rolnictwie.
W raporcie stwierdzono, że bardziej ekologiczne gospodarstwa są rentowne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Model „agroekologiczny” (zintegrowane podejście do rolnictwa) jest opłacalny w perspektywie średnioterminowej.
Techniki agroekologiczne obejmują szereg praktyk inspirowanych naturą. Takich jak dywersyfikacja upraw, uprawy okrywowe i sadzenie żywopłotów. W ten sposób optymalizuje się wykorzystanie zasobów naturalnych. Jednocześnie ograniczając w jak największym stopniu potrzebę stosowania syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków i nawozów.
Ekologiczne rolnictwo a zmiany klimatyczne
Raport sugeruje, że agroekologia ma potencjał, aby stawić czoła głównym wyzwaniom dzisiejszego rolnictwa.
– Mamy tendencję do ograniczania zmian klimatycznych do suszy – powiedział Julien Fosse, jeden z autorów raportu. – Ale w rezultacie pojawi się wiele innych problemów. Wirusy, bakterie i pasożyty będą się rozwijać. A to oznacza, że mniej szkodników zostanie zlikwidowanych.
Czas pokaże, czy państwa członkowskie zajmą się tą kwestią. Jednak we Francji termin agroekologia trafił już do leksykonu politycznego, a minister rolnictwa Julien Denormandie ogłosił swoje poparcie dla „transformacji agroekologicznej”.
Jakie jeszcze korzyści może przynieść ekologiczne rolnictwo? Czytaj tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!