Do 2019 r. w miejscowości Potęgowo na Pomorzu ma być zbudowana ekologiczna sieć ciepłownicza. Ciepło do budynków dostarczy biogazownia z pobliskiego Darżyna. Koszt inwestycji to ponad 9,1 mln zł, z czego 85 proc. będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Reklama

Biogazownia działa od 2013 r., jej właścicielem jest spółka  Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno. Zakład jako substrat wykorzystuje np. kukurydzę, ziemniaki i gnojowicę, które są poddawane fermentacji. W wyniku dalszych procesów technologicznych wytwarzana jest energia elektryczna. – Efektem ubocznym tej technologii jest energia cieplna, która do tej pory szła do atmosfery i nie była w żaden sposób wykorzystywana – wyjaśniła Katarzyna Kozioł, inspektor ds. zamówień publicznych i ekologii w Urzędzie Gminy w Potęgowie.

W ramach przedsięwzięcia powstanie ciepłociąg o długości prawie 5 km oraz wymienionych zostanie 20 węzłów cieplnych w budynkach na terenie miejscowości. Inwestycja pozwoli zamknąć starą kotłownię na węgiel, dzięki czemu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla oraz dotychczasowe rachunki za ciepło. Wstępne ekspertyzy wskazują bowiem, że skorzystanie z odnawialnych źródeł energii przez Potęgowo może być tańsze nawet do 30 proc.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest po podpisaniu umowy o dofinansowanie z unijnego budżetu tzn. w trzecim kwartale 2017 roku. – W zależności od przebiegu przetargu na wykonawcę planujemy zakończyć inwestycję w ciągu ok. 2-3 lat. Nie jest też wykluczone, że uda się sfinalizować całe przedsięwzięcie już w przyszłym roku – dodała Katarzyna Kozioł.

Źrodło: agropolska.pl

Zdjęcie: potegowo.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE