Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Czy mamy szansę na błękitne niebo?

czyste powietrze

7 września Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Dziś odbędą się z tej okazji przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW szkolenia i spotkania z doradcami energetycznymi. A co na co dzień dzieje się w Polsce rzecz walki o czyste powietrze? Mamy szansę na błękitne niebo?

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza służy podniesieniu świadomości społecznej na temat jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie, rozwój i środowisko. Stąd też dziś NFOŚiGW w szczególny sposób zachęca do codziennych inicjatyw, które polepszą jakość powietrza, komfort życia i efektywność energetyczną. Z jakich programów dotacyjnych możemy skorzystać w tym celu?

„Czyste Powietrze”

Od czterech lat funkcjonuje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Program „Czyste Powietrze”.

Na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu można otrzymać do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Dodatkowo w Programie biorą udział banki, które w ramach Kredytu Czyste Powietrze (dotacją z Programu przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu) oferują również swoje wsparcie. Natomiast gminy, które na swoim terenie tworzą punkty konsultacyjno – informacyjne Programu „Czyste Powietrze” służą poradą i wsparciem dla swoich mieszkańców, aby Ci mieli szansę wybrać najefektywniejsze rozwiązanie w zakresie doboru źródła ciepła i docieplenia własnego budynku przy jednoczesnym skorzystaniu z dofinansowania dostępnego w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Do tej pory w programie „Czyste Powietrze” złożono już blisko 500 000 wniosków na kwotę ponad 9 mld zł, a wypłacono już blisko 3,4 mld zł.


Czytaj też: Czyste Powietrze Plus. Można szybciej dostać pieniądze


„Ciepłe Mieszkanie”

Od lipca tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wojewódzkimi funduszami wprowadził kolejny Program służący poprawie jakości powietrza – Program „Ciepłe Mieszkanie”.  Dotacje finansowane ze środków NFOŚiGW (fundusze krajowe) przeznaczone są na przedsięwzięcia realizowane u beneficjentów końcowych dotyczące wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego na efektywne źródła ciepła lub podłączenie do efektywnego źródła ciepła w budynku.

Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji dla jednego lokalu mieszkalnego może wynosić do 15 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 25 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i do 37 500 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dotacja może wynosić do 17 500 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 26 900 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i do 39 900 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

„Stop Smog”

Antysmogową ofertę NFOŚiGW dla samorządów i mieszkańców uzupełnia Program „Stop Smog”. Za pośrednictwem gmin o 100% dofinansowanie na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych mogą wnioskować osoby najuboższe – właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja może zostać przeznaczona na takie inwestycje jak wymiana tzw. kopciucha na nowoczesne, efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Średnia wartość realizowanego w ramach Programu przedsięwzięcia nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Pozostałe programy antysmogowe

Poza trzema flagowymi programami priorytetowymi NFOŚiGW oferuje szereg instrumentów dotacyjnych i pożyczkowych, które także przyczyniają się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i zrównoważonego rozwoju miejscowości w całej Polsce. Są to programy takie jak:

  • „Mój Prąd” – dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki
  • „Moje Ciepło” – program wspierający zakup pomp ciepła
  • „Zielony Transport Publiczny” – program umożliwiający obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych
    w transporcie zbiorowym
  • „Mój Elektryk” – program dopłat do zakupu lub leasingu samochodów elektrycznych.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

ael