Drony nad Poznaniem? Miasto w ten sposób podejmuje kolejne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Podpisano umowę z firmą, która przy użyciu drona będzie prowadzić specjalistyczne pomiary w stolicy Wielkopolski. Badania na ulicach Poznania będą odbywać się do połowy grudnia. W planach są też zajęcia edukacyjne. Akcje jest realizowana w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmie się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem specjalistów będzie wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań zostaną uzgodnione z poznańską strażą miejską. Obszary badań będą typowane pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

Reklama

Sprawdź również: Problem „smogu” nie dotyczy tylko wielkich miast!


– Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach. Osoby, do których nie przemówią racjonalne argumenty, być może przekonają mandaty nałożone przez strażników miejskich. Specjalistyczny sprzęt pomoże skuteczniej wykrywać trucicieli – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Wyniki będą przekazywane na bieżąco. Pomoże to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.


Polecamy również: Walka ze smogiem. Drony skontrolują dymy z kominów w Krakowie


Firma LTA Design przeprowadzi także 4 spotkania informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza – w szczególności szkodliwości spalania odpadów. Będą one skierowane do wszystkich chętnych poznaniaków.

Drony nad Poznaniem to kolejny etap

Realizację projektu poprzedziła akcja pilotażowa „Spalajmy. Nie zatruwajmy”. W marcu badania na terenie Poznania, przy użyciu drona i samochodu elektrycznego, przeprowadzili pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa (jednostki naukowo-badawczo-rozwojowej na co dzień działającej w Katowicach). Akcja miała głównie charakter edukacyjny. Poprzedziło ją spotkanie w Sali Sesyjnej, przybliżające temat smogu i pokaz sprzętu pomiarowego na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: poznan.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE