Drax został oskarżony o wycinanie drzew. Taki materiał wyemitowała BBC Panorama. Przedsiębiorstwo już odniosło się do zarzutów.
Przypomnijmy, że Drax otrzymał miliardy funtów dotacji na zieloną energię od rządu Wielkiej Brytanii. Teraz został oskarżony przez BBC Panoram o wycinanie lasów ważnych dla środowiska.
Drax z licencjami?
Firma zarządza największą elektrownią w Wielkiej Brytanii, która spala miliony ton importowanego pelletu drzewnego. BBC twierdzi, że „odkryło, że część drewna pochodzi z lasów pierwotnych w Kanadzie”.
Dziennikarskie śledztwo miało wykazać, że Drax zakupił licencje na wycinkę dwóch obszarów lasów ważnych dla środowiska w Kolumbii Brytyjskiej.
Jeden z lasów zidentyfikowano jako rzadki, stary las, podała BBC.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Własna polityka firmy dotycząca odpowiedzialnego pozyskiwania mówi, że „uniknie ona szkód lub zakłóceń” w pierwotnym i starym lesie. Chociaż najnowsze zdjęcia satelitarne Panoramy „pokazują, że Drax wycina las”.
Firma poinformowała Panoramę, że wiele drzew tam zginęło, a wycinanie zmniejszy ryzyko pożarów.
Drax podobno przekazał licencje na wycinkę innym firmom, ale Panorama Panorama jest innego zdania.
BBC poinformowała, że dokumenty w kanadyjskiej bazie danych leśnictwa pokazują, że tylko 11% kłód dostarczonych do dwóch zakładów Drax w ubiegłym roku zostało sklasyfikowanych jako najniższa jakość, której nie można wykorzystać do innej produkcji z drewna.
Drax przyznał później, że używał kłód z lasu do produkcji pelletu drzewnego. Firma stwierdziła, że były to gatunki, których przemysł drzewny nie chciał. A i tak często je palono, aby zmniejszyć ryzyko pożaru.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Firma powiedziała również, że miejsca, które zidentyfikowała Panorama, nie były lasem pierwotnym, ponieważ znajdowały się w pobliżu dróg. Wymiana zdań i zarzutów trwa.
Rzecznik firmy powiedział, że 80% materiału w kanadyjskich peletach to pozostałości tartaczne, które i tak zostałyby wyrzucone oraz że Drax stosuje rygorystyczne standardy zrównoważonego rozwoju do własnej produkcji pelletu, a także do dostawców, z weryfikacją w ramach systemów certyfikacji stron trzecich.
Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii ma opublikować nową strategię dotyczącą biomasy, która określi swoją politykę dotyczącą paliw naturalnych, takich jak drewno.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: drax, Bioenergy Insight
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE