3 tys. zł wyniosą dopłaty do pelletu 2022. Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w nadchodzącym sezonie. Na wsparcie mogą liczyć również użytkownicy innych źródeł ciepła. Kiedy można będzie składać wnioski o wsparcie?


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dopłaty do pelletu 2022 – podobnie jak w przypadku węgla – mają wynieść 3 tys. zł na gospodarstwo. Konieczne będzie jednak złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku pelletu również nie będzie kryterium dochodowego.

Reklama

– Przygotowaliśmy rozwiązanie skierowane do wszystkich odbiorców ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami cen ciepła i ciepłej wody. W pierwszej kolejności zapewniliśmy wsparcie dla osób ogrzewających się ciepłem systemowym – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodatek dla pelletu 2022

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG lub olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

  • 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Liczba beneficjentów to ok. 1 mln, a łączny koszt wsparcia wyniesie 1,9 mld zł.

W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Wniosek o wypłatę dodatku należy złożyć do właściwej dla zamieszkania gminie. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę.

Kiedy można składać wniosek?

Teraz Sejm i Senat muszą przyjąć ustawę na najbliższych swoich sesjach. Wtedy ustawa będzie mogła trafić do podpisu prezydenta,

– We wrześniu, najpóźniej w październiku powinna zostać podpisana. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po podpisaniu jej przez prezydenta i automatycznie ruszą wtedy wypłaty — powiedziała minister Anna Moskwa.

Pieniądze będą więc wypłacane najwcześniej w październiku. Gminy na przelanie środków będą miały 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE