Rząd chce zlikwidować szarą strefę paliw. Już niedługo dostarczanie nośników energii o zbyt niskiej jakości zostanie zakazane, co może uderzyć w rynek małych producentów i internetowych ogłoszeń. W Instytucie Technologii Paliw i Energii są opracowywane wymogi m.in. dla pelletu. Dlaczego uznano, że regulacje dotyczące biomasowych paliw stałych muszą zostać doprecyzowane?
W ramach art. 7 projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (UC33) zaproponowano zmianę w przepisach ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1209). W drodze rozporządzeń mają zostać ustalone wymagania jakościowe m.in. dla peletu drzewnego do użytku domowego.
Skąd potrzeba regulacji w tym obszarze?
– Aktualnie paliwa stałe biomasowe (także te w postaci peletu drzewnego), wprowadzane do obrotu, nie są objęte systemem monitorowania i kontroli oraz nie ustanowiono dla nich prawnie wiążących wymagań jakościowych. Wielu krajowych producentów produkuje i wprowadza, zarówno na rynek krajowy i zagraniczny, pelet posiadający certyfikat jakości, np. ENplus lub DINplus. Systemy certyfikacji standaryzują wymagania zarówno produkcyjne, jak i jakościowe stałych paliw biomasowych. Certyfikacja ta jest jednak dobrowolna i wdrażają ją wyłącznie producenci, którzy chcą zapewnić produkt najlepszej jakości. Jednocześnie w ramach serii norm PN-EN ISO 17225, których stosowanie jest dobrowolne, stworzono jednoznaczne zasady klasyfikacji paliw stałych biomasowych, w tym peletu drzewnego z przeznaczeniem do wykorzystania m.in. w sektorze bytowo-komunalnym. Normy te stanowią narzędzie, które ma umożliwić przejrzysty handel tymi paliwami oraz usprawnić komunikację pomiędzy producentem/sprzedawcą, a użytkownikiem, jak i również z producentami urządzeń grzewczych na paliwa stałe biomasowe – wyjaśnia MKiŚ.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!
Aktualnie jedyne wymagania jakościowe m.in. dla pelletu drzewnego są zawarte w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych w formie wykazu zalecanych parametrów jakościowych paliwa oraz informacji, że stosowanie paliwa o innych parametrach może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia i utratę gwarancji. Takie wymogi stawia je także system certyfikacji.
Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad ustanowieniem wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew lub krzewów w postaci m.in. pelletu.
– Takie działania zostały podjęte ze względu na to, że aktualnie jest możliwa sprzedaż paliw stałych biomasowych, niespełniających żadnych wymagań jakościowych, a to może prowadzić do nieuczciwych praktyk, polegających na wprowadzaniu na rynek paliw stałych biomasowych, zanieczyszczonych odpadami meblarskimi bądź plastikami – informuje dla Magazynu Biomasa MKiŚ.
Biomasowe paliwa stałe bez emisji
Zdaniem ministerstwa ustanowienie wymagań jakościowych dla pelletu drzewnego, wprowadzanego do obrotu z przeznaczeniem do użycia w małych źródłach ciepła, powinno przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza z procesu spalania paliw w tych źródłach.
– To właśnie emisja zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych (w tym biomasowych) do celów grzewczych w gospodarstwach domowych stanowi w Polsce główne źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenem. Działanie to zatem w sposób pośredni pozwoli wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczący naruszenia prawa Unii Europejskiej w zakresie jakości powietrza, m.in. z przekroczeniem dopuszczalnych wartości stężenia PM10 – wskazuje MKiŚ.
Czytaj też: POBE przedstawił najnowszy kalkulator kosztów ogrzewania budynków
Wejście w życie przepisów określających standardy jakości paliw stałych z biomasy, ujętego w ramach reformy B.1.1. Czyste powietrze i efektywność energetyczna w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Prowadzone prace są zgodne z celami wyznaczonymi w dokumentach rządowych, takich jak:
- Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.,
- Aktualizacja Krajowego Programu Ochrony Powietrza do 2025 r. (z perspektywą do 2030 r. oraz do 2040 r.),
- Krajowy Program Ograniczania Zanieczyszczenia Powietrza.
Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE