Jak dotąd nadal w Polsce nie wyprodukowano ani 1 m3 biometanu. Najwyższy czas, by pozwolić krajowemu rynkowi zacząć rosnąć. Polska ma ogromny potencjał, z którego powinna jak najszybciej zacząć czerpać korzyści.
Niewykorzystany potencjał
Pytanie „Dlaczego Polska powinna postawić na biogaz i biometan?” zadaliśmy Leszkowi Kulińskiemu, przewodniczącemu Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wójtowi gminy Kobylnica. Wskazał, jakie korzyści przyniosłoby rozwijanie tego sektora.
Czytaj też: PGB uruchomiło pierwszą biogazownię w województwie świętokrzyskim
– Polska jest krajem o stosunkowo dużym potencjale rolniczym i w związku z tym istnieje duży obszar do wykorzystania w produkcji biogazu, nie tylko w przypadku wykorzystania odpadów z produkcji rolnej, ale przede wszystkim z produkcji pierwotnej, ukierunkowanej na produkcję roślin dostarczających surowców do produkcji biogazu. Od kilkunastu lat istnieją u nas zamierzenia do budowy biogazowni w każdej większej gminie, lecz niestety ale nie ma woli politycznej aby ten cel zrealizować. Jest to o tyle istotne, że w przypadku biogazu, jak i biometanu można również wykorzystywać odpady komunalne, co przy coraz większym stopniu gromadzenia tych odpadów, stanowi alternatywę dla ich składowania w sposób tradycyjny. Istnieją nowe technologie pozwalające na przetwarzanie odpadów komunalnych z wykorzystaniem ich jako surowca do produkcji biogazu, w ślad za postępem technologicznym w tym zakresie powinno następować dostosowywania prawa oraz upowszechnianie tych technologii. Pozwoli to na szersze niż dotychczas wykorzystanie biogazu i biometanu, jako dobrego uzupełnienia w bilansie energetycznym naszego kraju, co przy ostatnich poważnych zawirowaniach stanowi ważny element naszego bilansu energetycznego.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa