W Gołoszycach, w gminie Baćkowice uruchomiono biogazownię rolniczą. To pierwszy zakład w województwie świętokrzyskim.


Sprawdź mapę biogazowni w Polsce!


Biogazownia Gołoszyce

Właścicielem zakładu jest Polska Grupa Biogazowa. Moc elektryczna obiektu wynosi 0,999 MWe, natomiast cieplna 1,082 MWt.

Reklama

Planowana produkcja energii elektrycznej ma osiągać 8 314 MWh/rok, w przypadku cieplnej ma to być 8 995 MWhth (32 383 GJ)/rok.

Korzyści dla mieszkańców

W 2020 r. inwestor otrzymał pozwolenie na budowę biogazowni. Spółka przewidywała uruchomienie obiektu jesienią 2022 r., na przełomie września i października, jednak ze względu na sytuację na rynku spowodowaną działaniami wojennymi za wschodnią granicą kraju oraz pandemią koronawirusa działania się przedłużyły.

Biogazownia to wiele korzyści dla mieszkańców. Taki obiekt na terenie gminy pozwala na wykorzystanie ekologicznego ciepła przez domy oraz lokalne przedsiębiorstwa. Rolnicy mogą dostarczać produkty z lokalnych hodowli oraz przetwórstwa, a także mają dostęp do pofermentu wspomagającego uprawę roślin i nawadniającego glebę.

– Biogazownia Gołoszyce to nie tylko nowe miejsca pracy, ale i stały dochód dla rolników, ponieważ firma podpisuje umowy z producentami na sukcesywne dostawy kukurydzy. Jak rolnik zakontraktuje kukurydzę, to ma zapewnioną stałą cenę produktu – mówi Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice.

Czy biogazownia śmierdzi?

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Polska Grupa Biogazowa, Echo dnia

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE