Dekarbonizacja sieci gazowej? Sieć gazowa, przesyłowa i dystrybucyjna, jeszcze bardziej niż obecnie odgrywać będzie szczególną rolę w gospodarce energetycznej i środowiskowej.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Dotąd zasadniczo utożsamiana była z zaspokajaniem zapotrzebowania na gaz ziemny na lokalnym rynku gazu. Obecnie względem sieci gazowej – w głównej mierze dystrybucyjnej – na pierwsze miejsce wychodzą oczekiwania, tj. zwiększenie dyspozycyjności i elastyczności pracy sieci, pełna możliwość odbioru odnawialnych paliw gazowych wprowadzanych do sieci z rozproszonych licznych instalacji wytwórczych oraz integracji sektorów.

Reklama

Dlaczego w głównej mierze dotyczy to sieci dystrybucyjnej? Przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł energii, jak i instalacji wytwarzania odnawialnych paliw gazowych realizowane są w większej skali do sieci dystrybucyjnych, z tego względu ten segment rynku energii i gazu staje się kluczowy w ramach dekarbonizacji rynku. Analizując dane opisujące rozwój rynku biometanu w Europie, znaleźć można przykłady potwierdzające ten trend. Lokalizacja instalacji vs. dostępność sieci gazowej, jak również poziom wydajności instalacji wytwórczych, to główne czynniki determinujące ścieżkę „zazielenienia” sieci dystrybucyjnych.

Rysunek 1 Koncepcja łączenia sektorów: A) przyłączanie do sieci gazowej instalacji wytwórczych odnawialnego
i niskoemisyjnego paliwa gazowego, B) przyłączanie do sieci gazowej efektywnych sieci ciepła i chłodu, C) przyłączanie
do efektywnych sieci ciepła i chłodu instalacji OZE

W 2020 r. w Europie funkcjonowało 729 instalacji biometanu. Do sieci dystrybucyjnej było przyłączonych o 1,8 razy więcej instalacji wytwórczych niż do sieci przesyłowej. Biorąc pod uwagę wydajności produkcyjne, to 59% udział stanowią instalacje do 400 m3/h.

Natomiast z punktu widzenia substratu dla instalacji wytwórczych odnawialnego paliwa gazowego, największy udział stanowią instalacje bazujące na uprawach energetycznych (33%), pozostałościach rolnych i roślinnych, obornik (29%), osady i odpady ściekowe (13%), odpady biologiczne i komunalne (13%), odpady przemysłu spożywczego i napojów (7%), wysypiska (2%). Z raportu [2] odczytać można dynamiczny rozwój sektora biometanu. W roku 2021 zidentyfikowano 1023 instalacji biometanu – to 40% wzrost w stosunku do liczby instalacji z 2020 roku.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: dr inż. Wojciech Grządzielski
Ekspert ds. wsparcia rozwoju infrastruktury, Biuro Rozwoju Infrastruktury, Departament Rozwoju, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
email: wojciech.grzadzielski@psgaz.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE