Dzięki dużej inwestycji firma energetyczna DCC Energi zostanie współwłaścicielem jednej z największych „biogazowni rolniczych” w Danii, Frijsenborg Biogas.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Inwestycja umacnia pozycję DCC Energi na rynku gazu w dobie postępu duńskiego biogazu i wpisuje się w strategię bycia znaczącym graczem w energetyce przyszłości .
W nowym joint venture DCC Energi stanie się teraz współwłaścicielem Frijsenborg Biogas. Dzięki umowie koncern energetyczny, który stoi również za siecią Shell w Danii, przejmie ponad 50 proc. firmy biogazowej założonej przez Lensgreve Bendta Wedella. Dzięki DCC Energi jako współwłaścicielowi, jeden z największych właścicieli gruntów i lasów w kraju, będzie miał w ten sposób doświadczonego i silnego komercyjnie duńskiego gracza energetycznego zaangażowanego w dalszy rozwój dużej biogazowni we Frijsenborgu na zachód od Aarhus.
„W nadchodzących latach biogaz będzie odgrywał ważną rolę w trwającej restrukturyzacji naszych dostaw energii. Odnotowujemy gwałtowny wzrost zapotrzebowania rynku na biogaz. Jako współwłaściciele dużej, duńskiej biogazowni chcemy zapewnić, aby większa część duńskiego biogazu trafiła do duńskich klientów. Jednocześnie w naturalny sposób rozszerzamy obecną działalność DCC Energi w zakresie gazu ziemnego o biogaz produkowany w Danii ”- mówi Christian Heise, dyrektor generalny DCC Energi.
Obecnie Frijsenborg Biogas produkuje ponad 15 milionów Nm3 biogazu dla duńskiej sieci gazu ziemnego i ma potencjał do dalszej produkcji. Odpowiada to rocznemu zużyciu ok. 6000 gospodarstw domowych. Gaz to m.in. wykonane z pozostałości z dwóch dużych ferm drobiu we Frijsenborg i Wedellsborg uzupełnione innymi rodzajami biomateriałów z rolnictwa i przemysłu spożywczego.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Jako jedna z największych firm energetycznych w kraju, DCC Energi jest aktywnym partnerem na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. Inwestycja w Frijsenborg Biogas oznacza, że DCC Energi będzie teraz częścią większej części łańcucha wartości jako właściciel określonego zakładu produkcyjnego. Według Christiana Heise jest to całkowicie zgodne ze strategią ciągłego poszerzania portfolio o bardziej zrównoważone formy energii.
„Nowe wspólne przedsięwzięcie jest bezpośrednio związane z naszą strategią dotyczącą energii przyszłości. Chcemy zwiększyć nasze zaangażowanie w czystsze formy energii, a tym samym uczestniczyć w długofalowej transformacji rynku energii i społeczeństwa. W tym przypadku inwestycja w duński biogaz pozyskiwany z odpadów resztkowych z dużych gospodarstw, takich jak Frijsenborg i Wedellsborg, jest oczywistą opcją. To jest coś, w co możemy wejść teraz i tutaj, aby zapewnić duńskie certyfikaty biogazu i biogazu dla firm i konsumentów ”- mówi.
W nowym wspólnym przedsięwzięciu Bendt Wedell będzie nadal pełnił funkcję dyrektora, a operacje będą nadal prowadzone przez obecnych pracowników.
„Nie możemy się doczekać wyścigu par z DCC Energi, gdzie będziemy rozwijać energię przyszłości. Bardzo dobrze się uzupełniamy i postrzegam to jako początek wizjonerskiej współpracy ”- mówi Bendt Wedell.
Transakcja podlega ostatecznemu zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i ma być ostatecznie oczekiwana przed wakacjami.
Dalsze informacje
Christian Heise, dyrektor generalny DCC Energi, 2220 5135, che@dccenergi.dk
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!