Już od najbliższej soboty nie będzie można składać wniosków o dofinansowanie na kotły węglowe w ramach programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW przypomina, że nabór wniosków możliwy jest jedynie do 31 grudnia.

Koniec dotacji na kotły węglowe od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2022 r. w ramach programu „Czyste Powietrze” nie będzie już możliwy zakup i montaż kotła na węgiel. Oznacza to w praktyce, że dzień 31 grudnia 2021r. jest ostatnim, kiedy możliwe będzie złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel.

Reklama

Zmiany wprowadzone w programie uzasadnione są zaleceniami Komisji Europejskiej i uchwałami antysmogowymi, które nakazują wymianę „kopciuchów” oraz ograniczają możliwość palenia węglem.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!


NFOŚiGW przypomina

Narodowy Fundusz Ochrona Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina zatem, że koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem ten koszt, oraz zakupu i montażu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.).

Czyste Powietrze w liczbach

W ramach programu Czyste Powietrze dotychczas wpłynęło ponad 372 tys. wniosków o dotację. Podpisano blisko 300 tys. umów., a kwota środków już wypłaconych beneficjentom to przeszło 2,2 mld zł. Wśród złożonych wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła, ponad 16 proc. stanowiły wnioski o dofinansowanie kotła węglowego. To trzecia pozycja w zestawieniu za kotłami gazowymi i kotłami na biomasę.

 

 

Wyższe dotacje na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie

Drugą ważną zmianą w programie Czyste Powietrze, która weszła w życie z dniem 1 lipca było wprowadzenie wyższych dotacji na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Jest to szansa na wsparcie do 9 tys. zł. Pod warunkiem, że kwota nie przekracza 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym poziomie -z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 – dotacja ta wynosi do 12 tys. zł. Kwota ta powinna stanowić nie więcej niż 60 proc. kosztów.


Sprawdź ranking najlepszych kotłów i palników na pellet!


Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGw, Czyste Powietrze

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE