Oto – naszym zdaniem – najlepsze piece, kotły i palniki na pellet drzewny! Cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Dlatego, że takie rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska, wydajne i co istotne –  tanie w eksploatacji. Który piec, kocioł lub palnik wybrać? Podpowiadamy!

Pellet to paliwo, które dla wielu osób wciąż jest czymś nowym i mało znanym. Coraz częściej pojawia się w kontekście możliwości zdobycia dotacji na modernizację kotłowni czy jako element walki ze smogiem. Cały czas trudno jednak o kompleksową informację dotyczącą dostępnych rozwiązań.

Reklama

Najlepsze piece, kotły i palniki na pellet drzewny

I właśnie dlatego przygotowaliśmy ten materiał. Można tu znaleźć informacje dotyczące wybranych urządzeń z podanymi przez producentów parametrami. Takimi jak sprawność i moc czy efektywność energetyczna.

Liczymy, że będzie to dla Was jasny sygnał, że rynek kotłów i palników pelletowych to nie temat niszowy, ale ważna część branży instalacyjnej. Dla innych – tych, którzy już podjęli decyzję o zakupie urządzenia pelletowego – być może stanie się ono wskazówką! Dlatego uważnie przeczytajcie ten materiał.

Kotły pelletowe

ProducentModel Moc [kW]Efektywność
energetyczna [%]
Sprawność
[%]
Temperatura
spalin °C
Klasa kotła
według PN EN
303-5:2012
Spełnienie
wymagań
dyrektywy
Ecodesign
Jednostka wykonująca
badania na zgodność
z dyrektywą Ecodesign
Gwarancja
Adamkiewicz
– Kotły
Pellar1684Moc nominalna
93,7;
moc minimalna
95
Dla mocy
nominalnej 107
dla mocy
minimalnej 63,3
5TakICHPW Zabrze5 lat
Budmet Dariusz
Nocoń, Adam
Nocoń
Forest2585,293,5Dla mocy
nominalnej
78,7
dla mocy
minimalnej
46,2
5TakICHPW Zabrze5 lat
Dragon kotły
grzewcze
Biovert2181902405TakInstytut Energetyki
Instytut badawczy CUE
5 lat
EnkaSetnatura158894,5695TakICHPW Zabrze5 lat
HeiztechnikOne88292,180,65TakIEN Łódź5 lat
HeiztechnikHT DasPell GL208292,1123,45TakIEN Łódź5 lat
HeiztechnikMAXPell GL4508190,8162,65TakIEN Łódź5 lat
KamenPellet kompakt
Lux
127890,11055TakLaboratorium
akredytowane nr AB 087
w Łodzi
Do 7 lat
KostrzewaEEI Pellets 12137790,6126,55TakInstytut Badawczy
Przemysłu Maszynowego,
Brno, Republika Czeska
5 lat
KotłospawSlimKo1678,6921345TakUDTInstytut Energetyki
KotłospawDuoKo
pellet
1579921195TakInstytut Energetyki5 lat
Kotrem
Kłobuck
i-Bio15 (4,5-15)8794,7 - 95,566 - 945TakICHPW Zabrze5 lat na szczelność kotła, 2 lata na pozostały osprzęt
Nibe – BiawarPellux 200
TOUCH
2079,3>8980 - 1505TakDanish Technological
Institute
2 lata na wszystkie
podzespoły oraz
5 lat na szczelność
wymiennika kotła
Orte PolskaPellet Comfort257888,7Dla mocy
nominalnej
115
Dla mocy
minimalnej
75
5TakInstytut Energetyki
Instytut Badawczy, nr
akredytacji: AB 087
2 lata
ThermostahlEkoplex12-3079921125TakInstytut Energetyki5 lat
Walendowscy scBiovert218191,61315TakLaboratorium Badań Kotłów i Urządzeń Grzewczych Łódź3+2
Windhager
Zentralheizung
BioWIN 2 Touch3,0-32,578,7-82,793,8-94,858-1155TakTÜV SÜD München6 lat
ZębiecAgat1084,595,51135TakICHPW ZabrzeDo 10 lat

 

Najlepsze kotły pelletowe:


Pellar

Pellar – jest kotłem na pellet, wyposażonym w samoczyszczący obrotowy palnik KIPI. Komora paleniskowa obracając się, oczyszcza się z popiołów i żużli, palnik cały czas pracuje efektywnie, bez spadków mocy i nie zapycha się. Proces spalania przebiega automatycznie. Dlatego, że pracą kieruje zaawansowany, automatyczny sterownik z algorytmem fuzzy-logic.

Kompaktowa budowa kotła, wymiennik wraz z palnikiem na dole  oraz zasobnik z opałem na górze, pozwalają na umieszczenie kotła  w kotłowni, w której nie ma zbyt dużo miejsca.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie dużego zbiornika na pellet  stawianego obok kotła. Kocioł jest wydajny oraz ekologiczny. Oferujemy kotły na pellet od  2 kW do 150 kW spełniające normy 5. klasy i Ecodesign.

www.kotly-adamkiewicz.pl

 


Forest

Forest to najlepsze automatyczne kotły na pellet naszej produkcji. To ekskluzywne rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby najbardziej wymagającego klienta.  Kotły na pellet z podajnikiem są kotłami trójciągowymi, wyposażonymi w automatykę  intuicyjną.

Poprzez zastosowanie w nich mechanizmu  pozwalającego na regularne czyszczenie wymiennika oraz innowacyjnego palnika pelletowego  samoczyszczącego, sprawność kotłów utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie. Kotły na pellet  Forest produkowane są w zakresie mocy od 15 kW do  200 kW.

www.budmetnocon.pl

 

 

 


BIOVERT V

Ekologiczny kocioł BIOVERT V wyposażony jest w nowoczesny  palnik samoczyszczący do podawania i spalania pellet oraz  regulator procesu spalania. Zostały zastosowane unikatowe  rozwiązania i innowacyjna technologia spalania, między innymi labiryntowy wymiennik ciepła, które poprawiają proces spalania i  powodują mniejsze zużycie paliwa. Kocioł BIOVERT V wyposażony jest w:

 • wysokiej klasy sterownik pogodowy  RK-2006 SPGM
 • dmuchawę
 • palnik samoczyszczący
 • podajnik opału
 • zbiornik opału 300 litrów!

Pełna oferta kotłów DRAGON dostępna na www.kotly-dragon.pl.

 

 

 

 


Natura

Kotły Natura. Głównym atutem kotła jest palnik z ruchomym paleniskiem,  pozwalający na spalanie pelletu niższej jakości i kaloryczności oraz bezproblemowym  automatycznym odżużlaniu palnika. Zasobnik zintegrowany pozwala na montaż w  małej kotłowni, w opcji także zasobnik ruchomy o pojemności do 500 l.

Wymiennik podzielony jest na cztery części kanałowe wodne, dwa kanały dopalające ceramiczne oraz kanał kominowy wodny – płomiennicowy. Kocioł dostosowany jest  do połączenia z każdym typem instalacji – CO-CWU, pompy podłogowej, mieszacza  x2, pompy cyrkulacyjnej, w instalacjach typu otwartego oraz zamkniętego.

www.enka-ogrzewanie.pl

 

 

 

 


Heiztechnik

Firma Heiztechnik jest producentem nowoczesnych kotłów do spalania pelletu  oraz biomasy. W ofercie posiadamy kotły o mocy do 7 MW. Sukcesem firmy jest  stworzenie serii kotłów GreenLine o mocy od 8 do 450 kW.

Kotły tej serii spełniają najwyższe wymagania ustalone dla 5. klasy oraz  Ecodesign. Nowoczesny wrzutkowy palnik, rozbudowana komora spalania oraz  płomieniówkowy wymiennik z zawirowywaczami spalin umożliwiają uzyskanie  wysokiej jakości spalania oraz niskiej emisji zanieczyszczeń.

Dla zapewnienia potrzeb odbiorcy posiadamy szeroką ofertę kotłów pelletowych:  ONE, ONE BASIC, HT DasPell LuxGL, HT DasPell GL, HT DasPell BOX GL, Q  Pellet GL oraz MAXPELL GL.

www.heiztechnik.pl

 

 

 


Kamen Pellet Kompakt LUX

Kamen Pellet Kompakt LUX to nowoczesny, ekologiczne kocioł c.o.  spełniający wymagania 5. klasy i Ecodesign. Urządzenie wyposażone jest w  automatyczny pelletowy palnik samoczyszczący, który umiejscowiony jest z boku kotła i ukryty pod zasobnikiem paliwa.

Poziomy układ wymiennika sprawia, że obsługa kotła jest niezwykle wygodna,  gdyż odbywa się tylko i wyłącznie od frontowej strony kotła. Nowatorskie  rozwiązania i sprawdzone materiały gwarantują długą żywotność i bezawaryjną  pracę. Więcej informacji na naszej stronie internetowej.

www.kamen.com.pl

 

 

 


Palnik Platinum Bio VG

Spala wszystkie klasy pelletu drzewnego (A1, A2, B).

Miniaturyzacja (zbiornik na wymienniku) – urządzenie idealne do małych kotłowni.

Automatyzacja – samoczynne rozpalanie się i wygaszanie kotła, monitorowanie  poziomu paliwa w zbiorniku oraz ilości popiołu w popielniku (opatentowany system OMS).

Palnik Platinum Bio VG – zmieniający rozmiary rusztu dostosowuje się do  warunków pogodowych i zapotrzebowania na ciepło (opatentowane rozwiązanie).

Moduł Internet – urządzenie można nadzorować przez smartfon i komputer (opcja) Podlega dofinansowaniu w programie „Czyste Powietrze”.

www.kostrzewa.com.pl

 

 

 


SlimKo

SlimKo to kompaktowy kocioł pelletowy oparty na wymienniku rurowym,  spełniający wymagania 5. klasy i Ecodesign.

Wyposażony w wysokiej jakości  palnik pelletowy KIPI posiadający automatyczną zapalarkę, rotacyjne  oczyszczanie komory oraz wbudowaną dmuchawę.

Proces spalania kontrolowany jest przez nowoczesnej generacji sterownik,  który reguluje pracą palnika – następuje automatyczne rozpalanie oraz  wygaszanie.

Obsługa kotła ogranicza się jedynie do okresowego wybierania popiołu z  popielnika oraz dosypywania opału do kosza. Istnieje opcja zakupu z większym  zasobnikiem usytuowanym z boku kotła.

www.kotlospaw.pl

 

 


I-Bio 15

I-Bio 15 to najmniejszy kocioł pelletowy w ofercie firmy KOTREM (dostępne są również jednostki: 20,25,30,50,75 i 150 kW). Kocioł jest wyposażony w samoczyszczący palnik z obrotową

komorą spalania marki Kipi. Zasobnik o pojemności 500 l jest wyposażeniem standardowym. Pionowy wymiennik jest łatwy w czyszczeniu i zapewnia wysoką sprawność. Cała obsługa kotła
(użytkownika i serwisowa) jest realizowana od przodu kotła. Sterownik zapewnia duże możliwości konfiguracji. Sterowanie pogodowe i obsługa mieszacza jest wyposażeniem standardowym.
Spełnia kryteria programu Czyste Powietrze.

www.kotrem.pl

 

 

 


PELLUX 200 Touch

PELLUX 200 Touch to czysty, bezpieczny i niemal bezobsługowy system  grzewczy z kotłem na pelet.

Urządzenie znajduje zastosowanie zarówno w  domach jedno i wielorodzinnych oraz w obiektach handlowych. W skład zestawu wchodzą również: palnik peletowy PBMAX 20, system podający paliwo oraz  zasobnik peletu o pojemności 300 lub 500 litrów.

Decydując się na ten zestaw,  można zapomnieć o codziennych wizytach w kotłowni, noszeniu i dorzucaniu  paliwa każdego dnia, a także o stałym dozorowaniu pracy kotła. Kocioł Pellux 200 Touch idealnie współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego ze  względu na wyjątkowo dużą pojemność wodną (aż 190 l).

www.pellux.pl

 

 


Kotły Pellet Comfort

Kotły Pellet Comfort o mocach: 7, 10, 16 i 25 kW są wyposażone w palnik z  automatycznym podawaniem paliwa i automatycznym wygarnianiem popiołu.

Urządzenia dostarczane są wraz z zasobnikiem i podajnikiem pelletu.

Regulator umożliwia w pełni automatyczne sterowanie, także zdalne dzięki  WIFI/GSM.

Kotły są wyposażone w sześć niezależnie działających od siebie systemów bezpieczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą urządzeń na pellet:  nagrzewnic powietrza, palników oraz kotłów wodnych na stronach:

www.orte.pl

www.nagrzewnicenapellet.pl

 

 


EKOPLEX

EKOPLEX ekologiczny kocioł grzewczy 5. klasy do spalania pelletu.

 • Wymiennik wykonany w poziomej technologii płomiennicowo-płomiennikowej.
 • Zoptymalizowana komora spalania ma na celu uzyskanie ergonomicznego zużycia paliwa.
 • Wysoka sprawność cieplna kotła oraz niska emisja zanieczyszczeń w spalinach.
 • Nowoczesny palnik pelletowy z wewnętrznym, ślimakowym podajnikiem paliwa.
 • Kocioł ma możliwość zastosowania palnika z automatycznym zgarniaczem szlaki.
 • Standardowo palnik posiada zapalarkę i fotoelement do kontroli płomienia.

www.thermostahl.pl

 


BioWIN2

BioWIN2 austriackiej firmy Windhager, która od niespełna 100 lat zajmuje się  produkcją urządzeń grzewczych. Uruchomiwszy raz kocioł BioWIN 2, można  pozostawić go spokojnie samemu sobie.

Innowacyjna automatyka kotła BioWIN 2  zadba o to, aby użytkownik nie musiał troszczyć się o nic więcej. Kocioł dostarcza  jedynie taką ilość energii, jaka jest konieczna do osiągnięcia żądanej temperatury w  pomieszczeniu.

Nie tworzy w ten sposób nadmiarów energetycznych, pomagając  tym samym oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego oraz układu podniesienia temperatury powrotu nie jest wymagane! Gwarancja 6 lat!

Windhager – radość ogrzewania, gdyż w jakości nie ma miejsca na  kompromis!

www.bado.com.pl

 

 


AGAT

Kocioł na pellet AGAT dostępny jest w mocach: 10, 15, 20 kW oraz w wersji bez  zasobnika AGAT K o mocach: 15 i 20 kW.

Zalety:

 • Wysoka sprawność cieplna do 95,5 proc.
 • Bezpieczny dzięki zastosowaniu dwóch ślimaków i czujnika temperatury
 • Regulacja pracy kotła odbywa się poprzez nowoczesny sterownik, który kieruje  pracą palnika (automatyczne rozpalanie, wygaszanie i czyszczenie palnika)
 • Możliwość sterowania kotłem przez internet – prosty w obsłudze
 • Do 10 lat gwarancji

www.zebiec.pl

 

 


BIOVERT

Kocioł z podajnikiem BIOVERT jest kotłem przystosowanym do spalania biopaliw stałych, którymi są pelety o średnicy 6 lub 8 mm.

Kocioł z podajnikiem zasilany jest automatycznym palnikiem z podajnikiem spiralnym, który sterowany jest zintegrowanym z nim regulatorem mikroprocesorowym.

Kotły BIOVERT wyróżniają się:

 • wysoką efektywnością cieplną,
 • niską emisją substancji szkodliwych do atmosfery.

W palniku kotła spala się tylko taka ilość paliwa, jaka jest konieczna do zrównoważenia aktualnego zapotrzebowania na ciepło ogrzewanego obiektu.

 


Eko Sliver

Eko Sliver to doskonały wybór dla wymagającego użytkownika. Urządzenie zostało wyposażone w wymiennik samoczyszczący, ograniczający obsługę do minimum, oraz palnik pelletowy z ruchomym rusztem, pozwalający na spalanie  pelletu o granulacji 6-8 mm. Nowoczesny sterownik z kolorowym, dotykowym  panelem sterującym pozawala na obsługę niezależnie 4 układów grzewczych  oraz jednego zaworu mieszającego. Kocioł c.o. EkoSilver powstał z myślą o właścicielach domów jednorodzinnych o średnim i dużym metrażu (140 m2, 190 m2 oraz 240 m2). To nowoczesne urządzenie grzewcze zmieści się nawet w niewielkiej kotłowni.

stalmark.pl/

 


Palniki pelltowe

ProducentModelZakres
mocy [kW]
Średni
pobór mocy
Sprawność
spalania
[%]
SterowanieAutomatyczne
czyszczenie
Rodzaj paliwaGwarancja
Informacje
dodatkowe
ECO -PALNIKVip6-2020W98KEY RK2006LPG
KEY RK2006SPGMS PLUM
ecoMax850
Autoczyszczenie podczas
pracy palnika, pełne
czyszczenie na koniec
wygaszania
Pellety klasy: A1
oraz A2
2 lata
oraz 5 lat
na napęd
ruchomego
rusztu
Nowoczesny, praktycznie
bezobsługowy
palnik dostępny
w różnych mocach
z przedziału od 15kW
do 40kW
HEATINGViper1 -3825W98TIMEL
Elektro-System
TECH
Bez wygaszania palnika
i ponownego rozpalania
Każdy pellet
dostępny na
rynku
2 latabezobsługowy,
bezpieczny
energooszczędny,
nowoczesny, pięć
typów palnika do
mocy 38 kW
KIPI -
BTI GUMKOWSKI
Palnik Rotary
z obrotową
komorą
spalania
od 16 kW
do 250 kW
od 24W
do 600W
98Sterownik PLUM ecoMAX
350, 850,860, 920
Czyszczenie podczas pracy urządzenia bez konieczności wygaszania. Czyszczenie poprzez cykliczny obrót komory lub naprzemiennie ruchomy ruszt w palniku Basic Plus. Każdy pellet dostępny na rynku. Pellety klasy: A1 oraz A2.
Pellet 6-8mm
Każdy pellet dostępny na rynku. Pellety klasy: A1 oraz A2.
Pellet 6-8mm
Unikatowy system
oczyszczania komory
paleniskowej
i nadmuchowej
jednocześnie. W naszej ofercie linia palników Rotary plus które działają z wykorzystaniem tylko wentylatora wyciągowego.
Termotechnika Michał KotelbaECOMAT 5 - 150 kW50 W/h98KEY 4 pompy plus siłownik zaworu czterodrogowego, czujnik temperatury zewnętrznej, termostat pokojowy, transmisja danych, moduł internetowy.TAK (siłownik belimo) pellet i agropellet drzewny 6/8mm2 latamożliwość przesuwu rusztu podczas pracy (cofnięcie-powrót-postój) dla gorszej jakości pelletu.
- kurtyna spiętrzająca niedopalony pellet na ruszcie ( poprawa sprawności )
- palnik posiada patent oraz wzór przemysłowy.

 

Najlepsze palniki pelletowe:


VIP

Zalety serii VIP:

 • Ruszt z autoczyszczeniem
 • Spalanie pelletów drzewnych jakości każdego rodzaju
 • Pełna automatyka: rozpalania, palenia itp.
 • Modulacja mocy palnika pozwalająca na oszczędne wykorzystanie pelletu
 • Prosty serwis i wymiana elementów
 • Wysoka sprawność ok. 94 proc.
 • Niski pobór energii elektrycznej, ok. 20 W w czasie pracy
 • Samoczynne wyłączanie i włączanie palnika przy zaniku energii elektrycznej
 • Bezpieczeństwo: klapa ppoż. zabezpieczająca przed cofaniem płomienia, czujnik temperatury palnika, STB (zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła)
 • 2 lata gwarancji

www.eco-palnik.pl

 

 


VIPER

Bezobsługowy palnik na pellet VIPER to jedyny system spalania pelletu na  rynku, umożliwiający zaoszczędzić do 20 proc. pelletu w stosunku do innych  rozwiązań. Wysoka jakość spalania już przy 10proc. mocy znamionowej,  gwarantuje mniej popiołu w popielniku oraz pozwala chronić jeszcze bardziej   środowisko. Całkowita bezobsługowość palnika nawet przy gorszej jakości  paliwie to pełen komfort i wygoda.

Konstrukcja palnika jest innowacyjnym rozwiązaniem, które można  zaadaptować prawie do każdego kotła węglowego i zasypowego w prosty i  szybki sposób. Jesteśmy producentem palników na pellet od 2002 roku,  poprzez nasze doświadczenie stworzyliśmy niezawodne, bezpieczne i  energooszczędne rozwiązania gwarantujące bezawaryjność pracy.

www.abcpelletu.pl


ROTARY

Palnik ROTARY z obrotową komorą spalania marki KIPI. W pełni  zautomatyzowany, samoczyszczący palniki na pellet. Korzyści, które go wyróżniają to: ergonomiczna budowa z obrotowymi komorami: paleniskową oraz nadmuchową.

Obrót komór powoduje oczyszczanie z popiołów – przez co praca palnika  jest cały czas efektywna (bez spadków mocy), konstrukcja łożysk  gwarantuje bezawaryjną pracę, zastosowanie rozdziału powietrza na  pierwotne i dopalające pozwala zmniejszyć emisję zanieczyszczeń oraz  zwiększyć wydajność palnika, dzięki temu produkt jest przyjazny  środowisku, modułowa konstrukcja palnika gwarantuje szybki montaż i  serwis.

W ofercie również palniki pyłowe od 0,5 MW do 5 MW.

www.kipi.pl


Palnik pelletowy Ecomat

Palnik pelletowy Ecomat jest urządzeniem najnowszej generacji, które nadaje się do zastosowania w każdym kotle grzewczym.

 • automatyczne rozpalanie i wygaszanie palnika w kotle
 • rozpalanie paliwa za pomocą zapalarki ceramicznej
 • opatentowany system dopalania węgla drzewnego i zmniejszenia emisji
 • klapa bezwładnościowa zwrotna zapobiegająca przed ewentualnym cofnięciem się płomienia do szybu zsypu pelletu z podajnika;
 • elektroniczna kontrola paleniska za pomocą fotokomórki;
 •  modulacja mocy palnika w zakresie 10% – 100% przebiegu zmiennego zapotrzebowania na ciepło;
 • automatyczne czyszczenie paleniska z popiołu.

Najlepsze kotły i palniki na pellet drzewny! Który wybrać?

Magazyn kotly-katalog-www
*materiał powstał przy współpracy z producentami kotłów oraz palników pelletowych
Zdjęcie główne: shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE