Czyste powietrze dla dzieci, młodzieży i całej okolicy. Specjalny program firmy KOSTRZEWA dla szkół i przedszkoli.

Rok 2020 jest wyjątkowy pod wieloma względami, także dla dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie, ograniczenia podczas wakacji, przyczyniły się do tęsknoty za prawdziwą szkołą i przyjaciółmi.

Reklama

W wielu szkołach okres przerwy w nauczaniu stacjonarnym umożliwił wykonanie prac remontowych, termomodernizacyjnych i wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła tj. kotłów na węgiel, kotłów na miał lub drewno kawałkowe. Dzięki takim inwestycjom znacznie poprawi się komfort przebywania w szkole, ale również wpłynie to pozytywnie na zdrowie uczniów, nauczycieli i okolicznych mieszkańców.


Sprawdź również: Czy ogrzewanie ekologiczne musi być drogie?


W Polsce jest jeszcze mnóstwo szkół i obiektów gminnych ogrzewanych węglem i miałem. Są to lokalne generatory smogu, a z uwagi na niską sprawność kotłów finansowe studnie bez dna. Utarło się, że najtańsze jest ogrzewanie węglem lub miałem, choć nie jest to prawda. Nowoczesny i ekologiczny kocioł na pellet posiada sprawność powyżej 90 proc. natomiast stary kocioł węglowy może nie osiągać nawet 50 proc.

Oznacza to, że połowa pieniędzy wydawanych na węgiel lub miał jest przepuszczana przez komin. Wymiana kotła na węgiel i zainstalowanie kotła na pellet nie tylko obniży koszty ogrzewania, ale zredukuje zanieczyszczenia z komina prawie do zera. Pellet to granulat drzewny, który zaliczany jest do Odnawialnych Źródeł Energii, który nie wpływa na zwiększenie CO2 do atmosfery. Ponadto kotły na pellet (np. KOSTRZEWA EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC) posiadają bardzo dobre wyniki badań w zakresie emisji pyłów i tlenków azotów. Kotłownia na pellet jest niemal bezobsługowa, nie jest potrzebny palacz, a wszelkie drobne prace konserwacyjne może wykonać obsługa techniczna w obiekcie np. konserwator lub serwisant.

Pellet może być dostarczany w workach 15 kg pojazdami z windą już od 1 palety. Innym sposobem jest dostawa autocysterną, gdzie pellet jest wdmuchiwany do silosu wewnątrz obiektu lub na zewnątrz i stamtąd automatycznie kocioł pobiera potrzebną dawkę. Ponieważ kotły uruchamiają się i wygaszają automatycznie, samodzielnie decydują o ilość potrzebnego paliwa. Modulacja mocy kotłów od 30–100 proc. zapewnia niskie zużycie paliwa i bardzo efektywną pracę.

Jak przygotować się do wymiany kotła?

Jeżeli nie będą przeprowadzane prace termomodernizacyjne, można wymienić stary kocioł na nowy o podobnej mocy grzewczej. W tym celu projektant sanitarny powinien przygotować stosowną dokumentację techniczną, tak aby wykonawca prawidłowo podłączył nowy kocioł. Kotły na pellet mogą pracować w układzie hydraulicznym otwartym lub zamkniętym (od 70kW pod dozorem Urzędu Dozoru Technicznego). Kotły firmy KOSTRZEWA EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC mogą pracować w układzie zamkniętym (nawet do 3 Bar!), bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia, gdyż spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa zgodnie z normą PN EN 303-5.

Czy do wymiany kotła niezbędny jest przetarg?

Nie. Przy obecnym stanie prawnym i kwocie wolnej od przetargu, zakup i montaż kotła można zrealizować bez konieczności przeprowadzanie postępowania przetargowego. Istnieje również możliwość dużego dofinansowania na wymianę kotła dla każdego typu obiektu użyteczności publicznej.

Ile czasu na modernizację kotła?

W zależności od zakresu prac termin realizacji może wynosić od 3 dni do 14 dni roboczych. W kotłowniach, gdzie są stare kotły na paliwo stałe w wielu przypadkach wystarczy wymienić sam kocioł i jest to najtańszy wariant. Czasami jest konieczna wymiana instalacji kotłowni bądź prace remontowe. Jednak obiekt bez ciepła to jedynie kilka dni. Warto rozważyć, czy obecny stan techniczny kotła pozwoli na jego właściwą eksploatację podczas nadchodzącej zimy. Być może warto skorzystać ze specjalnego programu „Witaj szkoło!” firmy KOSTRZEWA, który przewiduje preferencyjne warunki finansowe dla szkół i przedszkoli w całym kraju oraz bezpłatne doradztwo techniczne i wizję lokalną specjalisty.

W Kiczni poprawił się komfort uczniów i...powietrze
W Kiczni poprawił się komfort uczniów i…powietrze

Dzięki świadomości ekologicznej w malowniczo położonej gminie Łącko we wsi Kicznia (woj. małopolskie) w Szkole Podstawowej pracuje nowoczesny kocioł KOSTRZEWA EEI PELLETS 100kW wraz z automatycznym i pneumatycznym podawaniem pelletu z pomieszczenia składu opału. Mimo, że Małopolska boryka się z problemem smogu, dzięki odważnym decyzjom dyrekcji i urzędników, Szkoła Podstawowa w Kiczni, nie tylko nie przyczynia się do jego powstawania, a wręcz odwrotnie zadbała o jego redukcję. Czas na kolejne szkoły i przedszkola!

 

Tomasz Nowak

Więcej informacji o dedykowanym programie dla szkół i przedszkoli: tel. 797 157 116

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE