Czy ogrzewanie ekologiczne musi być drogie?

Czy ogrzewanie ekologiczne musi być drogie?

Każdy chce żyć w otoczeniu czystego powietrza, ale czy każdego na to stać? Ekologicznie nie musi oznaczać drogo, pod warunkiem wyboru właściwego sposobu ogrzewania domu lub większego budynku.

Każdy lokal, a tym samym budynek mieszkalny bądź użyteczności publicznej, musi być wyposażony w instalację centralnego ogrzewania. Ma to związek nie tylko z obowiązującymi przepisami, ale również z zapewnieniem możliwości egzystencji i funkcjonowania w naszym klimacie. Ogrzewanie pomieszczeń zawsze rodzi koszty zakupu opału lub energii, koszty pracy, obsługi, eksploatacji, serwisu i przeglądów oraz niezbędnych napraw.

W zależności od wyboru sposobu ogrzewania koszty te się różnią, ale można zauważyć pewną prawidłowość. Czym większy koszt początkowy przy zakupie i montażu, tym koszty eksploatacji są niższe. Nie bez znaczenia są również koszty związane z pracą, którą należy wykonać, aby system ogrzewania działał. I zapewniał odpowiedni komfort cieplny w domu.

Jaki wpływ na koszty ogrzewania ma jakość ocieplenia?

Ogrzewanie to nic innego jak pokrywanie strat wynikających z ucieczki ciepła przez okna, drzwi, niezaizolowane ściany, dach czy wentylację. Różnica w kosztach ogrzewania między domem przed i po termomodernizacji może wynosić nawet 50 proc., a mając na uwadze instalowanie zbyt dużych kotłów o niskiej sprawności, oszczędności te mogą być jeszcze większe! Jeżeli przeprowadzenie termomodernizacji (obecnie wspierane finansowo w programie „Czyste Powietrze”) nie jest możliwe i pierwszym krokiem jest wymiana starego i nieefektywnego kotła na węgiel lub drewno, nie należy instalować nowego kotła o mocy większej niż potrzeba i to niezależnie na jakie paliwo. Dużym błędem jest rozumowanie, że zapas się zawsze przyda. Nic bardziej mylnego. Straty generowane przez taki dobór kotła, mają wpływ na duże koszty ogrzewania oraz emisję zanieczyszczającą powietrze.

W przypadku domu o powierzchni 160 m2, średnioocieplonego, projektuje się kocioł o mocy 16 kW, ale dla -20°C! Takie temperatury to rzadkość. Najczęściej wykorzystywana jest moc na poziomie 8-10 kW. Gdyby zerknąć do kotłowni większości domów, będzie nie 16 kW, ale 20 lub nawet 25 kW. Co to oznacza? Sprawność kotłów jest poniżej 50 proc., czyli połowę pieniędzy na opał zostało stracone.


Sprawdź również: Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Jeżeli koszty opału wynoszą rocznie 4 tys. zł, to strata wynosi 2 tys. zł. Identyczny budynek ocieplony, będzie miał moc projektowaną na poziomie 8 kW dla -20°C, a w rzeczywistości moc niezbędna to ok. 5 kW. Oznacza to, że dla domu 160 m2 po ociepleniu można zakupić kocioł o mocy nie większej niż 10 kW. Z uwzględnieniem mocy potrzebnej do ogrzewania wody użytkowej.

Czy ogrzewanie ekologiczne musi być drogie?

Wniosek: Gdyby wymienić nieefektywny kocioł węglowy o sprawności 50 proc., na nowy kocioł na pellet o sprawności 90 proc., koszt ogrzewania z 4 tys. zł rocznie na węglu, spadłby do 3 tys. zł rocznie na pellecie i to przed termomodernizacją!

Przy termomodernizacji większych obiektów np. domów wielorodzinnych, szkół, budynków gminnych, rezygnacja z kotłów węglowych na rzecz kotłów pelletowych to również ogromne oszczędności, co wykaże dobrze wykonany audyt energetyczny.

Polski producent kotłów na pellet KOSTRZEWA, posiada w każdym regionie kraju profesjonalnych sprzedawców i wykonawców, którzy odpowiednio doradzą i dobiorą właściwy kocioł do potrzeb budynku. Można również skorzystać z usług kamerą termowizyjną, aby znaleźć miejsca, przez które ciepło ucieka z budynku.

Ile kosztuje kocioł na pellet?

Kocioł na pellet Mini Bio B o mocy 10 kW bez dofinansowania można nabyć już w cenie 8 426 zł z VAT 8 proc. Cena ta może być niższa przy skorzystaniu z programu „Czyste Powietrze” i wyniesie mniej niż 6 tys. zł. Osoby ceniące sobie najwyższy komfort, mogą zainwestować w kocioł Mini Matic 11 kW, który po uwzględnieniu dofinansowania będzie kosztował poniżej 11 tys. zł. To znacznie taniej niż pompa ciepła, której instalacja bez gruntownej termomodernizacji może nie mieć ekonomicznego sensu.

Koszt zakupu kotła na pellet jest porównywalny z kotłem na gaz, ale nie wymaga infrastruktury gazowej oraz stałych opłat abonamentowych. Należy jednak pamiętać, że jeśli budynek jest podłączony do gazu ziemnego, nie można otrzymać niestety dofinansowania do kotła na pellet. Być może warto będzie zrezygnować z dofinansowania i posiadać kocioł, dzięki któremu jest się niezależnym od jednegodostawcy opalu. W Polsce jest ponad 200 producentów pelletu i duża konkurencyjność. Dlatego można zakupić pellet taniej w sezonie wiosenno-letnim i tanio ogrzewać się w zimie. Warto sprawdzać aktualne ceny u dostawców na www.cenypaliw.eu.

Portal internetowy stworzony z myślą o użytkownikach kotłów na pellet. Prezentowani są tu producenci i sprzedawcy pelletu, którzy w swojej ofercie posiadają pellet w zróżnicowanych cenach oraz jakości. Każdy użytkownik może być spokojny o dostępność pelletu, gdyż tacy sprzedawcy jak PELLETEO.PL dostarczą pellet przez cały rok do każdego domu w Polsce z transportem gratis!

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: Kostrzewa / Kocioł na pellet Mini Bio B

This post is also available in: polski