Aby biogazownia mogła stać się biometanownią i produkować biometan, a także wprowadzać go do sieci gazowej, należy ją wyposażyć w dodatkowe urządzenia.
W ostatnich latach wyrażenie „biometanownia” było odmieniane przez wszystkie przypadki z uwagi na duży potencjał naszego kraju w produkcji oraz zagospodarowaniu biometanu. Sytuacja za wschodnią granicą Polski powinna się w znaczący sposób przyczynić do rozwoju własnych krajowych źródeł wytwarzania biometanu, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne poprzez rozwój energetyki lokalnej.
Obecnie w naszym kraju są dziesiątki projektów biometanowych, które borykają się z trudnościami związanymi z przy łączeniem do dystrybucyjnej sieci gazowej.
Biometanownia – biogazownia z dodatkowymi modułami
Pod względem technicznym biometanownia to nic innego jak biogazownia wyposażona w dodatkowe moduły przygotowania i oczyszczania biogazu. Oczywiście pod względem prawnym sytuacja ta jest nieco bardziej skomplikowana. W niniejszym artykule skupiamy się wyłącznie na aspekcie technicznym.
W przypadku wytwarzania biometanu i zatłaczania go do sieci gazowej konieczne jest zastosowanie następujących instalacji bądź urządzeń:
- Instalacja oczyszczania biogazu do biometanu.
- Przyłącze gazowe.
- Stacja redukcyjno-pomiarowa lub pomiarowa.
- Układ rewersu.
- Urządzenia do pomiaru jakościowego (chromatograf).
- Nawanialnia.
- Stacja sprężania (w przypadku gazociągów wysokiego ciśnienia).
Warte podkreślenia jest to, że w obecnym porządku prawnym część urządzeń jest własnością biometanowni, a część spółki gazowej dystrybucyjnej. Właścicielem oraz podmiotem odpowiedzialnym za eksploatację instalacji oczyszczania biogazu do biometanu jest biometanownia, to ona odpowiada za jakość wytworzonego biometanu. W przypadku zatłaczania biometanu do sieci gazowej średniego ciśnienia zazwyczaj właścicielem stacji gazowej, układu rewersu oraz nawanialni jest spółka gazowa dystrybucyjna, która odpowiada za eksploatację tych urządzeń i instalacji, za eksploatację chromatografu zazwyczaj będzie odpowiadać biometanownia.
Cały artykuł przeczytasz w Akademii Inwestora Biometanowego:
Tekst: dr inż. Paweł Filanowski, Wiceprezes ds. technicznych Bioan Sp. z o.o.