Jak wykorzystać oczyszczone ścieki do ogrzania mieszkań? Realizowany przez Wodociągi Słupsk i Engie EC Słupsk projekt odzysku ciepła odpadowego to bardzo istotny krok na drodze tego miasta do całkowitej eliminacji węgla w produkcji energii cieplnej.

Reklama

– To wyjątkowy projekt w skali nie tylko kraju, ale i Europy – mówi Andrzej Wójtowicz prezes Wodociągów Słupsk.

Na terenie tamtejszej oczyszczalni ścieków powstaną pompy ciepła zasilające sieć cieplną miasta. Wybrano już technologię, w tym główne urządzenia (pompę ciepła i agregaty kogeneracyjne). Równolegle od roku trwają prace projektowe sieci cieplnej, gazowej i energetycznej. Koszt wszystkich inwestycji szacowany jest na ok. 100 mln zł!

Wodociągi i biogaz

Ścieki odprowadzane z miasta i okolic trafiają do oczyszczalni, a następnie po oczyszczeniu do rzeki. Mają wówczas temperaturę w zakresie od 12 do 25°C, i jako takie nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania w celach ogrzewania.

Z drugiej strony mają jednak pewien potencjał ciepła, który jest tracony. Założeniem słupskiego projektu jest zatem odbiór ciepła odpadowego z oczyszczalni ścieków i doprowadzenie go do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie będzie to pierwszy projekt z wykorzystaniem ciepła odpadowego z oczyszczalni w Słupsku.

W 2022 r. Wodociągi Słupsk rozpoczęły dostawy ciepła produkowanego z biogazu wytwarzanego w oczyszczalni ścieków do aquaparku „Trzy Fale”. Początkowo udział zielonej energii ze ścieków wynosił ok. 40%, obecnie energia cieplna wykorzystywana w obiekcie pochodzi już w całości z biogazu.


Agnieszka Jeziorska

prezes ENGIE EC SŁUPSK

ENGIE konsekwentnie eliminuje spalanie węgla – ostateczny termin rozstania się z tym paliwem to 31 grudnia 2025. W ciągu 5 lat, ze spółki ciepłowniczej produkującej energię cieplną w 100% z węgla, od roku 2025 staniemy się efektywnym energetycznie systemem z redukcją ok. 65% emisji CO2, przy ponad 80% produkcji ciepła z miksu kogeneracji, OZE i ciepła odpadowego.


Po takich pozytywnych doświadczeniach przyszedł czas na jeszcze większy projekt i wykorzystanie ciepła z oczyszczania ścieków do ogrzania gospodarstw domowych.

Jak się wytwarza ciepło ze ścieków?

W naturalnych warunkach ciepło przepływa z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Aby wymusić przepływ w odwrotnym kierunku (ścieki oczyszczone mają temperaturę niższą niż sieć ciepłownicza) konieczne jest zastosowanie pompy ciepła i dostawa dodatkowej energii mechanicznej.

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Zielona Gmina. Sprawdź poniżej:

Tekst: Lech Bojarski

Zdjęcie: Engie EC Słupsk

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE