Wodociągi Słupsk Sp. z o.o. dostarczają ciepło odpadowe, a wkrótce także energię elektryczną, z kogeneracji biogazowej do Parku Wodnego „Trzy Fale”. Dzięki temu słupski aquapark zaoszczędzić może rocznie nawet 600– 700 tys. zł. Projekt jest elementem szerszej koncepcji Słupskiego Klastra Bioenergetycznego (SKB).
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Z początkiem roku Wodociągi Słupsk rozpoczęły dostawy ciepła produkowanego z biogazu wytwarzanego w oczyszczalni ścieków do aquaparku „Trzy Fale” położonego na drugim brzegu rzeki Słupi.
Trwa etap testowy, ale już wkrótce park wodny, podobnie jak ten funkcjonujący w Tychach, będzie mógł pochwalić się efektami korzystania z nowego, ekologicznego źródła energii cieplnej. „Trzy Fale” są jednym z najbardziej energochłonnych obiektów publicznych w Słupsku. Nowa, „zielona” energia ma przyczynić się do dużych oszczędności w jego budżecie.
„Trzy fale”
– Dostawa ciepła produkowanego z biogazu to dla naszego obiektu bardzo ważne rozwiązanie przede wszystkim ze względu na duże oszczędności – mówi Anna Żołądek, prezes zarządu Parku Wodnego „Trzy fale” w Słupsku. – Ciepło to jeden z największych kosztów każdego parku wodnego. Szacujemy, że nasze koszty energii cieplnej zmniejszą się o ok. 20%, co przekłada się na 600-700 tys. zł w skali roku. Chcemy również, aby nasz obiekt był jak najbardziej ekologiczny.
Projekt dostarczania ciepła z biogazu wytwarzanego w oczyszczalni ścieków do „Trzech Fal” jest jednym z elementów składowych szerokiej koncepcji Słupskiego Klastra Bioenergetycznego (SKB). Koncepcja ta zakłada m.in. wykorzystanie ciepła odpadowego z kogeneracji, co podniesie efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego Słupska, zmniejszy emisyjność produkcji energii i korzystnie wpłynie na koszty usług komunalnych.
Rozproszenie źródeł wytwórczych poprawi sprawność przesyłu ciepła, wprowadzi element konkurencyjności i lepsze wykorzystanie potencjału energetycznego miasta.
Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe w Przybrodzie
Miasto się zmienia
Obecnie ciepłownictwo systemowe w Słupsku opiera się na węglu. Jednak w oczyszczalni ścieków, w modelu skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w CHP wykorzystującym biogaz i uzupełniająco GZ-50, powstają znaczne ilości ciepła odpadowego.
Przewyższają one możliwości konsumpcji na własne potrzeby oczyszczalni ścieków. Powstające ciepło odpadowe tracono na chłodnicach jednostek kogeneracyjnych. Ideą władz miasta i zarządu przedsiębiorstwa było stworzenie technicznych i formalnych możliwości wykorzystania tego ekologicznego ciepła w miejskim systemie ciepłowniczym.
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem umożliwiającym to, okazało się połączenie oczyszczalni ścieków z miejską siecią ciepłowniczą w węźle cieplnym Parku Wodnego „Trzy Fale”, który potrzebuje energii do podgrzewania wody basenowej niskoparametrowej.
Przedsięwzięcie podzielono na następujące 2 etapy:
- ETAP I – Rozbudowa węzła CHP (zespołu kogeneracji) w oczyszczalni ścieków w Słupsku, (montaż agregatu o mocy ieplnej wynoszącej nie mniej niż 700 kWt i mocy elektrycznej nie mniej niż 620 kWe, o całkowitej sprawności nie mniejszej niż 85% przy obciążeniu od 50-100% mierzonej zgodnie z normą DIN-ISO 3046 i DIN 6271),
- ETAP II – Rozbudowa miejskiego systemu ciepłowniczego poprzez budowę sieci cieplnej z „OŚ” do Parku Wodnego „Trzy Fale” wraz z węzłami cieplnymi w tych obiektach (sieć cieplna preizolowana o średnicy 2xDn125mm, z przejściem pod rzeką Słupią wraz z zestawem pompowym).
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Oprac. Redakcja (współpraca Andrzej Mielczarek, Wodociągi Słupsk Sp. z o.o.)
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE