Ceny referencyjne dla biogazowni na 2019 rok. Co sądzą o nich eksperci sektora biogazowego? Czy gwarantują one rentowność instalacji i będą impulsem inwestycyjnym? Komentuje Bogusia Igielska, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej.

Czy ceny referencyjne dla biogazowni dla poszczególnych mocy są dla pani satysfakcjonujące i gwarantują rentowność biogazowni?

Z treści rozporządzenia Ministerstwa Energii z dnia 15 maja 2019 wynika, że instalacje, które wygrały aukcje przed rokiem 2019 (36 instalacji), będą mogły się ubiegać o premię kogeneracyjną, zgodnie z cenami referencyjnymi mającymi obowiązywać w 2019 r.

Reklama

Jednak ceny referencyjne przyjęte w aukcjach w latach 2016 i 2018 nie uwzględniały premii kogeneracyjnej. I były znacznie niższe (odpowiednio 550 zł/MWh oraz 570 zł/MWh dla biogazowni o mocy 0,5-1 MW).

Przyjęcie nowych cen powoduje, że już istniejące instalacje wytwarzające energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji będą otrzymywać łączne wsparcie niższe niż instalacje zgłoszone do aukcji w 2019 r., które wysokosprawnej kogeneracji nie będą stosować.


Wszystko co musisz wiedzieć o biogazie i biogazowniach. Kliknij i sprawdź!


Przyjęcie rozporządzenia w takim kształcie powoduje, że podmioty pionierskie, które pierwsze podjęły ryzyko inwestycyjne i są w stanie zbudować kolejnych kilkadziesiąt instalacji biogazowych, znalazły się w znacznie gorszej sytuacji w stosunku do konkurentów, którzy zwlekali z podjęciem decyzji o realizacji projektów. To bardzo demotywujący sygnał dla inwestorów.

Co pani sądzi o włączeniu do systemu FIP biogazowni o mocy do 2,5 MW?

Czy uważa pani, że zakładane przez ME powstanie w najbliższych latach 200 instalacji jest możliwe?

Odpowiedzi znajdziesz na str. 35 Magazynu Biomasa. Sprawdź poniżej:

Całe wydanie znajdziesz tutaj.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE