Ceny pelletu szybują w górę od kilku miesięcy! W czym tkwią przyczyny podwyżek? Sprawdź, co myślą o tym nasi eksperci!

Reklama

Agata Dobroszewska

Dyrektor Handlowy, Biomasa Partner Group 

W ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosły ceny drewna w Polsce, a tym samym koszty surowca wykorzystywanego do produkcji pelletu. Ponadto koszty opakowań, palet drewnianych czy energii elektrycznej również utrzymują tendencję wzrostową, co może dalej wpływać na ceny pelletu produkowanego w Polsce. Kwestie kosztów logistyki również nie pozostają bez znaczenia – rosną ceny usług transportowych i z pewnością w okresie zbliżającej się zimy będą one wyższe.

Powyższe składowe mają i będą miały istotny związek z cenami pelletu drzewnego.

Warto pamiętać, że na cenę pelletu ogromny wpływ ma jakość i rodzaj samego surowca, który wprost przekłada się na kaloryczność czy pozostałą po spaleniu pelletu ilość popiołu.

Użytkownicy pelletu powinni być świadomi, że jedynie wysokiej jakości pellet zapewni prawidłowe spalanie, bezawaryjność pieca oraz zachowanie czystości (niewielka ilość popiołu). Dlatego naszą rolą jako producenta najwyższej jakości certyfikowanego pelletu, jest komunikowanie zalet pelletu jako w pełni ekologicznego źródła ciepła.

Jesteśmy pewni, że wysoka jakość oferowanego produktu zostanie doceniona przez użytkowników, którzy rozumiejąc wszelkie składowe ceny, będą skłonni ją zaakceptować, kierując się wyborem najwyższej jakości paliwa.


Andrzej Kostyk

Dyrektor Generalny Toscana Pellet

Polscy producenci zareagowali bardzo nerwowo na podwyżki cen drewna, a przez to i surowca. Sytuacja zmieniała się dynamicznie począwszy od maja tego roku, a lipiec i sierpień przyniosły dodatkowo duże zapotrzebowanie na pellet z naszego polskiego rynku. Do powyższych czynników dochodzi ogólna sytuacja ekonomiczna, wzrosty cen m.in. energii, paliw, kosztów utrzymania pracowników, a także potężna inflacja. Wszystkie te zmienne spowodowały gwałtowną zwyżkę cen krajowego pelletu.

Mamy nadzieje, że ceny pelletu w Polsce osiągnęły już szczyt w tym sezonie zimowym, aczkolwiek niektórzy prognozują dalsze zwyżki. Rynek włoski nie znosi niestabilności cenowej, a skrócenie interwałów cenowych powoduje totalny chaos. Reakcja producentów z innych krajów europejskich jest zdecydowanie bardziej wyważona, zarówno w zakresie poziomów cen, jak i okresów ich obowiązywania. Może to być podyktowane bardziej dalekosiężną strategią sprzedażową, a także nieco lepszym zrozumieniem funkcjonowania włoskiego odbiorcy i dużym szacunkiem, jakim ten największy w Europie detaliczny rynek pelletu jest darzony.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Trendy związane z zapotrzebowaniem produktowym włoskiego odbiorcy pozostają niezmienne. Wiodącym paliwem nadal jest pellet z drzew iglastych. Ogólna sytuacja, pomimo trudnych czasów związanych m.in. z pandemią we  Włoszech, wciąż jest stabilna. Rynek włoski jest dojrzałym rynkiem konsumenckim z wieloletnią historią. Przy dobrze zorganizowanej dystrybucji popyt na pellet jest całoroczny. Każdego roku wchłania ok. 3,5 mln ton pelletu od producentów z całego świata. Dotychczasowa podaż polskiego pelletu na tym rynku to ok. 5-7% całości. Nasuwa się pytanie, czy w związku z opisanymi powyżej zagadnieniami dotyczącymi aktualnej sytuacji w naszym kraju, ten procentowy udział nie będzie się zmniejszać?


Paweł Pawłowski

Dyrektor Sprzedaży Biopaliw Barlinek

Obecna cena pelletu kształtuje się na poziomie od 1050 – 1150 zł brutto za tonę. Rosnące ceny surowca, sięgające nawet kilkudziesięciu procent, zapewne przełożą się na kolejne wzrosty cen. Do tego należy dodać „szalejące” wręcz ceny materiałów opakowaniowych, które również podrożały w tym roku.

Klienci, a mówię o świadomych jakości pelletu, nie kierują się kolorem czy składem surowca, tylko parametrami jakie gwarantują certyfikaty ENplus i DINplus. Zauważalne jest zjawisko powrotu do droższych, ale pewnych jakościowo pelletów, ze względu na problemy jakie napotkano przy wcześniejszym użytkowaniu paliwa gorszej jakości. Aby uniknąć takich sytuacji coraz więcej klientów decyduje się postawić na jakość i bezproblemowe użytkowanie.

Więcej opinii znajdziesz w najnowszym numerze Fabryki Pelletu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE