Już wiadomo – Polska nie zrealizuje celu OZE na 2020 rok! O sprawie poinformowali dziennikarze portalu WysokieNapięcie.pl, którzy dotarli do raportu wysłanego do Komisji Europejskiej. Wcześniej o problemie informowała także Najwyższa Izba Kontroli.
Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com
Portal WysokieNapięcie.pl dotarł do raportu, jaki Polska wysłała do Komisji Europejskiej, a dotyczącego realizacji polityki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Do składania takich dokumentów kraje UE miały czas do 31 grudnia 2018 roku. Kilka z nich, w tym Bułgaria, Czechy, Cypr, Grecja, Węgry, Luksemburg i Hiszpania, nie złożyły raportu.
Sprawdź komentarze ekspertów:
- Nie zrealizujemy celu OZE na 2020 rok – komentarz Bartłomiej Derski, Wysokienapiecie.pl
- Nie zrealizujemy celu OZE na 2020 rok – komentarz Darii Kulczyckiej, Konfederacja Lewiatan
Polska prawdopodobnie nie będzie osamotniona ze swoim problemem, ale na razie nie wiadomo, który kraj również nie spełni celów OZE. Ma ona wpływ na ceny energii i koszty jej transferów między poszczególnymi krajami.
Komisja Europejska nie opublikowała treści otrzymanych raportów. Dlatego swój własny dokument upubliczniły na razie jedynie Niemcy.
„Czarny scenariusz” zakładający, że nie nadgonimy braków w produkcji energii z OZE, doprowadzić
może do tego, że Polska straci od kilku do kilkunastu miliardów euro. Dlatego to ważny temat.
Sytuacja do przewidzenia
Temat realizacji celów na 2020 rok przez Polskę był już niejednokrotnie omawiany. Jednak dopiero raport przesłany do KE w pełni obrazuje skalę problemu. Dwa, a nawet trzy lata temu pojawiały się informacje, że tak właśnie może się stać. Na początku 2017 roku firma doradcza Ecofys i Uniwersytet Techniczny w Wiedniu przygotowali raport. Już wtedy wskazywano na niepowodzenie tej misji w przypadku realizowania polityki energetycznej wg ówczesnej polityki wsparcia dla OZE i działań, które rozpatrywano w kategoriach zapowiedzi, a dedykowanych tej branży.
W listopadzie 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport „Zielona energia dostała zadyszki – NIK rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii”. Alarmowano w nim:
Osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone. W 2016 r. wskaźnik ten nieznacznie przekroczył tylko 11 proc. i był najniższy od 2013 r. W konsekwencji Polska prawdopodobnie stanie przed koniecznością dokonania statystycznego transferu energii z OZE z państw członkowskich, które mają nadwyżkę tej energii. Koszty tego transferu mogą wynieść nawet 8 mld zł.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE