Już wiadomo – Polska nie zrealizuje celu OZE na 2020 rok! O sprawie poinformowali dziennikarze portalu WysokieNapięcie.pl, którzy dotarli do raportu wysłanego  do Komisji Europejskiej. Wcześniej o problemie informowała także Najwyższa Izba Kontroli.

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com

Portal WysokieNapięcie.pl dotarł do raportu, jaki Polska wysłała do Komisji Europejskiej, a dotyczącego realizacji  polityki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Do składania takich dokumentów kraje UE miały czas do 31 grudnia  2018 roku. Kilka z nich, w tym Bułgaria, Czechy, Cypr, Grecja, Węgry, Luksemburg i Hiszpania, nie złożyły raportu.

Reklama

Sprawdź komentarze ekspertów:


Polska prawdopodobnie nie będzie osamotniona ze swoim problemem, ale na razie nie wiadomo, który kraj również  nie spełni celów OZE. Ma ona wpływ na ceny energii i koszty jej  transferów między poszczególnymi krajami.

Komisja Europejska nie opublikowała treści otrzymanych raportów. Dlatego swój własny dokument  upubliczniły na razie jedynie Niemcy.

„Czarny scenariusz” zakładający, że nie nadgonimy braków w produkcji energii z OZE, doprowadzić
może do tego, że Polska straci od kilku do kilkunastu miliardów euro. Dlatego to ważny temat.

Sytuacja do przewidzenia

Temat realizacji  celów na 2020 rok przez Polskę był już niejednokrotnie omawiany. Jednak dopiero raport  przesłany do KE w pełni obrazuje skalę problemu. Dwa, a nawet trzy lata temu pojawiały się informacje, że tak  właśnie może się stać. Na początku 2017 roku firma doradcza Ecofys i Uniwersytet Techniczny w Wiedniu  przygotowali raport. Już wtedy wskazywano na niepowodzenie tej  misji w przypadku realizowania polityki energetycznej wg ówczesnej polityki wsparcia dla OZE i działań, które  rozpatrywano w kategoriach zapowiedzi, a dedykowanych tej branży.

W listopadzie 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport „Zielona energia dostała zadyszki – NIK   rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii”. Alarmowano w nim:

Osiągnięcie przez Polskę założonego  celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone. W 2016 r. wskaźnik ten nieznacznie przekroczył tylko 11 proc. i był najniższy od 2013 r. W konsekwencji Polska  prawdopodobnie stanie przed koniecznością dokonania statystycznego transferu energii z OZE z państw członkowskich, które mają nadwyżkę tej energii. Koszty tego transferu mogą wynieść nawet 8 mld zł.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE