Budowa biogazowni to szereg procedur administracyjno-budowlanych. Można go skrócić decydując się na instalację o mocy do 500 kW. W takim przypadku powierzchnia całej inwestycji nie może przekroczyć 1 ha. To z kolei pozwoli inwestorowi pominąć etap uzyskania decyzji środowiskowej.
Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to czasochłonny i z reguły wieloaspektowy etap. Potencjalnych inwestorów biogazowych może odstraszyć cały proces związany z procedurami i dokumentacją, niezbędny do rozpoczęcia budowy. Dlatego wielu z nich decyduje się na biogazownię o mocy do 500 kW. Taka instalacja nie wymaga wykonania raportu oddziaływania na środowisko.
WARSZTATY „BIOGAZOWNIA OD A DO Z” – REJESTRACJA
Kolejny krok to określenie czy grunt pod biogazownie posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Na terenach wiejskich, gdzie z reguły powstają biogazownie rolnicze, najczęściej wystarcza uzyskanie warunków zabudowy. Następnie do odpowiedniego starostwa powiatowego należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Tu warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanej firmy. To ważne, bo projekt budowlany zawiera szczegółowe informacje dot. technologii – jakiekolwiek zmiany w tym zakresie oznaczają zmiany pozwolenia na budowę.
Co jeszcze jest kluczowe z punktu widzenia początkującego inwestora?
- wybór lokalizacji,
- zabezpieczenie dostaw substratów,
- dostępność przyłącza energetycznego,
- dojazd do obiektu,
- pomoc firmy specjalizującej się w budowie biogazowni.
Wszystkie powyższe aspekty będę omawiane podczas majowych warsztatów online „Biogazownia od A do Z”. To kolejna edycja webinaru dla osób zainteresowanych produkcją biogazu.
Szczegóły dotyczące programu
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!