W marcu rząd przyjął projekt nowelizacji OZE. Do projektu Ustawy weszły dwie nowe definicje: biowęgiel oraz toryfikat.
Tekst: Anna Rozkosz, CEO DAK GPS Sp. z o.o
Zdjęcie: pixabay.com
O ile ten drugi produkt przede wszystkim jest wykorzystywany na cele energetyczne, jego zastosowanie jest znane i ugruntowane, a rynek optymistycznie się rozwija w Europie i na świecie, o tyle biowęgiel to bardzo interesujące rozwiązanie, którego zastosowanie wciąż odkrywamy. Oczywiście znane jest jego wykorzystanie w celach energetycznych dające ogromne perspektywy i możliwości, szczególnie teraz, gdy przemysł zna jego definicję i zaczyna się przekonywać do jego możliwości, a branża ma problem z dostępnością surowca.
Bardzo ważna jest rola biowęgla i zastosowanie w ochronie środowiska oraz w rolnictwie, jak wskazują badania, ten temat cały czas się rozwija, dając wciąż nowe zastosowania.
Bardzo ważna jest jego rola i wykorzystanie w ochronie środowiska oraz w rolnictwie, jak wskazują badania, ten temat cały czas się rozwija, dając wciąż nowe zastosowania.
Biowęgiel dla circular economy
Natomiast w perspektywie firmy DAK GPS oprócz tych wspomnianych i oczywistych już zastosowań chcemy wskazać bezpośrednio, że biowęgiel to doskonałe rozwiązanie dla circular economy (w gospodarce o obiegu zamkniętym) oraz jako jedna z podstawowych technologii w rozwiązaniu bardzo ważnego sektora gospodarki, jakim jest biogospodarka. Z oboma zaczynamy mierzyć się w naszym kraju. Oba modele są ze sobą bezpośrednio związane i dają wymierne korzyści wszystkim zainteresowanym. Jest to bardzo obiecująca technologia w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Do tego stopnia, że DAK GPS zgłosił ją jako technologię referencyjną do zastosowania w GOZ w realiach gospodarczych naszego kraju podczas konsultacji tzw. mapy GOZ, widząc dla swoich klientów nowe możliwości biznesowe dla wielu sektorów.
Korzyści finansowe i ekologiczne
Wszystkie te zastosowania dają wymierne korzyści finansowe i ekologiczne, wysyłające nowy impuls dla inwestycji oraz opracowania nowych produktów, ale przede wszystkim technologia produkcji biowęgla daje obiecujące rozwiązania, dostarczając nowych narzędzi dla osiągnięcia efektu ekologicznego dla najbardziej wymagających sektorów – energetyki zawodowej, rolnictwa, produkcji biopaliw płynnych, zagospodarowania odpadów.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa online!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE