Czas na biopropan? 24 lutego rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dlatego Unia Europejska stanęła przed nowym wyzwaniem dla prowadzonej polityki energetycznej.


RAPORT BIOGAZ W POLSCE 2022 – POBIERZ ZA DARMO!

2022 Raport Biogaz w Polsce

Pobierz raport za darmo

Wyślij link na adres:

Reklama

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].


Wśród założeń europejskiej transformacji energetycznej od lat było wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego. Takiego, pozwalającego na zasilanie gospodarki w okresie budowy mocy wytwórczych opartych na odnawialnych źródłach energii. Jednym z efektów wojny będzie przyspieszenie upowszechnienia odnawialnych i syntetycznych paliw gazowych jako alternatywy dla rosyjskich węglowodorów.

Założenie takie znalazło się w Komunikacie Komisji Europejskiej REPowerEU: Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie, a polski rząd wprost mówi o zamiarze derusyfikacji dostaw energii. Branża gazu płynnego w realizacji długofalowych celów i szans zarówno w dziedzinie dekarbonizacji jak i niezależności energetycznej Europy upatruje w dwóch paliwach – biopropanie oraz dimetyloeterze.

Biopropan, kuzyn biometanu

Ścieżka rozwoju biometanu jest w Europie szeroka. Czego dowodzą zarówno zaprezentowany w grudniu przez Komisję Europejską pakiet gazowy, dyrektywa RED, jak i komunikat REPower EU. Biopropan lub bioLPG na razie pozostaje w jego cieniu. Niesłusznie.

Branża gazu płynnego już 4 lata temu podjęła zobowiązanie całkowitego odejścia od paliw kopalnych do 2050 r. Pierwszą odpowiedzią na to wyzwanie był bioLPG, którego kluczową zaletą jest brak konieczności modernizacji istniejącej infrastruktury logistycznej. BioLPG jest efektywnym rozwiązaniem dekarbonizacji w takich sektorach gospodarki jak transport czy ogrzewanie – zarówno w segmencie mieszkalnym, jak i w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – szczególnie poza zasięgiem sieci gazowniczej, w tym na obszarach wiejskich.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Inaczej niż biometan, biopropan nie będzie blendowany z gazem ziemnym – ze względu na tożsame właściwości fizykochemiczne, jego dystrybucja w pełni wykorzystuje istniejący (wyjątkowo rozbudowany w przypadku Polski) łańcuch logistyczny tworzony dla potrzeb gazu płynnego LPG. Równocześnie zastąpienie LPG odnawialnym odpowiednikiem przynosi zmniejszenie emisji CO2 o 80%.

Biopropan dostępny jest na rynku europejskim od 2018 r. w niewielkich, ale rosnących ilościach. Europa zapewnia obecnie 90% światowej podaży bioLPG – w większości zużywany jest on w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Bartosz Kwiatkowski, Polska Organizacja Gazu Płynnego

Zdjęcie:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE