Choć tytoń budzi negatywne skojarzenia ze względu na jego uzależniające i toksyczne dla organizmu działanie, to może on okazać się rewolucyjnym sposobem na walkę z kryzysem energetycznym. Biopaliwo z tej kontrowersyjnej rośliny ma potencjał jako źródło ciepła dla domu, napęd dla pojazdów i generator energii elektrycznej.
Już od dłuższego czasu opracowywane są technologie, dzięki którym możliwa będzie produkcja bioetanolu i biodiesela z liści tytoniu. Nie bez powodu wybór padł na tę roślinę. Ma ona szereg cech czyniących ją idealnym materiałem na biopaliwo masowej produkcji.
Czytaj też: W Lęborku rozpoczął pracę drugi kocioł biomasowy
Dlaczego tytoń?
Tytoń jako biomasa gwarantuje wysoki plon z hektara, co w przypadku upraw energetycznych jest szczególnie istotne. W końcu podstawę rolnictwa stanowi produkcja żywności i ważne jest, by jak największe obszary były zarezerwowane dla tej działalności. Ponadto tę roślinę można uprawiać w wielu strefach klimatycznych i na zróżnicowanych rodzajach gleb, także tych mało urodzajnych, o niskiej klasie bonitacyjnej.
Podczas ekstrakcji olejków z liści tytoniu, jako produkt uboczny powstaje biowęgiel. To środek wzbogacający glebę, który poprawia plonowanie roślin oraz właściwości fizykochemiczne gleb. Zastosowanie biowęgla w rolnictwie to jedna z metod carbon capture, czyli sekwestracji dwutlenku węgla.
Zaletą tytoniu jest także niska zawartość ligniny przy jednocześnie wysokiej ilości cukrów, co ułatwia proces fermentacji w celu uzyskania biopaliw. W przypadku wielu innych rodzajów biomasy konieczna jest obróbka wstępna, która pozwala obniżyć ilość ligniny w substracie przed jego dalszym zastosowaniem.
Liście tytoniu charakteryzuje wysoka oleistość, co sprawia, że mają one potencjał nie tylko jako biodiesel czy bioetanol, ale także jako paliwo do silników odrzutowych.
Czytaj też: Rolnictwo konopne – wyzwania technologiczne i prawne
Wyselekcjonowana odmiana tytoniu
Włoska firma Sunchem Holding wyhodowała odmianę tytoniu o nazwie 'Solaris’. Wyróżnia się ona tym, że nie zawiera nikotyny, ale ma wyższą zawartość olejków, ponieważ wytwarza ponadprzeciętnie wysoką ilość nasion.
’Solaris’ doskonale nadaje się do uprawy na suchych glebach Afryki ze względu na swoje niskie wymagania wodne. Ponadto dobry płodozmian dla tego tytoniu stanowi bawełna. Właśnie dlatego jako eksperymentalną plantację uprawową wybrano RPA. Rynek tytoniowy kurczy się, ponieważ coraz większa rzesza osób rezygnuje z sięgania po nikotynę. Afrykańskie rolnictwo posiada jednak odpowiednie zaplecze do uprawy tej rośliny – zarówno pod kątem maszyn, jak i know-how. Uprawa tytoniu 'Solaris’ stanowi dobrą alternatywę dla standardowych odmian, ponieważ ma szansę wspomóc afrykańską gospodarkę na wielu poziomach oraz przyczynić się do utrzymania miejsc pracy w tym sektorze rolnictwa.
Warto zaznaczyć, że to nie jedyna odmiana tytoniu uprawiana na cele energetyczne i z pewnością z upływem czasu będą pojawiać się kolejne, jeszcze lepiej przystosowane do wytwarzania dużej ilości olejków.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!Zdjęcie: freepik/jcomp