Litewska firma Amber Grid podpisała umowę na przyłączenie biometanowni do systemu przesyłowego gazu. Biometan ma trafić do sieci przesyłowej w połowie 2023 roku.

Reklama

Biometan w litewskiej sieci gazowej

Operator litewskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, firma AB Amber Grid podpisała umowę na przyłączenie elektrowni biometanowej do sieci przesyłowej. Dzięki temu po raz pierwszy w litewskiej sieci znajdzie się nie tylko konwencjonalny gaz ziemny, ale także produkowany ze źródeł odnawialnych „zielony gaz”. Według założeń elektrownia będzie mogła dostarczać biometan do sieci przesyłowej w połowie 2023 roku.

122 GWh biometanu

Według szacunków po podłączeniu do sieci gazowej elektrownia będzie co roku wprowadzać do systemu 122 gigawatogodziny (GWh) biometanu. To wystarczyłoby na zaopatrzenie miasta Połąga w gaz przez cały rok. Z kolei jeśli chodzi o całkowite zużycie gazu na Litwie, biometan wytwarzany przez elektrownię będzie stanowić około 0,5% całkowitego zapotrzebowania kraju na gaz, czyli około 24 terawatogodzin (TWh) rocznie.


„Biogazownia i biometanownia od A do Z” – warsztaty w biogazowni w Przybrodzie już 21 października


Pionierski projekt

„W ramach tego projektu po raz pierwszy podłączymy producenta biometanu do systemu przesyłowego gazu i połączymy gaz ze źródeł odnawialnych z gazem ziemnym, dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zmniejszenia wpływu zmian klimatycznych i stworzenia długoterminowej wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Mamy nadzieję, że pierwszy projekt stanie się prawdziwym wzorem dla innych graczy rynku biometanu, szukających możliwości – mówi Nemunas Biknius, Prezes Zarządu Amber Grid.

Prace kontraktowe na przyłączenie biometanu do systemu gazowego wykona Dujotiekio statyba. Koszt inwestycji to 327 tys. euro. W trakcie prac w dzielnicy Pasvalys zostanie zainstalowany punkt poboru biometanu do wtłaczania biometanu do systemu przesyłowego gazu.

Biometan – zwiększenie litewskiego potencjału produkcyjnego

Projekt jest krokiem do rozbudowania litewskiego potencjału produkcyjnego do poziomu co najmniej 950 GWh biometanu rocznie do 2030 r. Biometan, wytwarzany z odpadów spożywczych, obornika lub pozostałości rolniczych, jest częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Uważany jest za jedną z najbardziej zaawansowanych form energii odnawialnej i jest aktywnie rozwijany w wielu krajach europejskich.

Obecnie wstępne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej gazu na Litwie wydano 12 przedsiębiorstwom. Natomiast trzy kolejne są w trakcie przygotowania oraz zawarcie dwóch umów o przyłączenie do sieci.


Jesteś zainteresowany tematem? Podczas październikowych warsztatów biogazowych i biometanowych w Przybrodzie będzie można dowiedzieć się m.in. jak zaplanować inwestycję biogazową i biometanową.

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!


Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: ambergrid.lt

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE