Świadome zarządzanie procesem w oparciu o bieżącą analizę i kontrolę oraz dbałość o sprawność i niezawodność wszystkich składowych infrastruktury to elementy, bez których nie możemy oczekiwać efektywnej pracy instalacji biogazowej i jej pełnej rentowności.
W Polsce utrwaliło się przekonanie, że nasz rynek biogazowy jest na bardzo wczesnym stadium rozwoju, i o ile w aspekcie liczby funkcjonujących biogazowni jest to jak najbardziej słuszne, o tyle w zakresie sprawnego funkcjonowania tego typu instalacji, mamy już spore postępy.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
Analiza i kontrola
W biogazowniach obsługiwanych przez Pracownię Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważa się bardzo znaczący postęp w efektywności ich pracy. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wiele instalacji, które rozpoczynały współpracę z Pracownią borykało się z problemami natury procesowej – stabilnością fermentacji metanowej. Wynikało to w głównej mierze z nieznajomości biotechnologicznych prawideł kierujących tym procesem. Dopiero współpraca z jednostką Uniwersytetu Przyrodniczego pozwoliła skutecznie opanować złożony proces biochemiczny.
Wprowadzane przez nas rozwiązania, takie jak analiza danych na platformie BIOGAZ+, regularne badania fermentującej pulpy czy wykorzystywanych substratów, pozwoliły na stabilizację procesu oraz wzrost efektywności wykorzystywania substratów. Dzięki prowadzonym badaniom jesteśmy w stanie kontrolować proces przez odnoszenie wyników uzyskiwanych w skali przemysłowej do wyników teoretycznych. Zbieżność tych dwóch wykresów potwierdza prawidłowość prowadzonego procesu. Kolejnym z niezbitych dowodów na poprawę pracy instalacji są uzyskiwane wyniki produkcyjne.
Cały artykuł przeczytasz w Akademii Inwestora Biometanowego:
Tekst: dr inż. Andrzej Lewicki, Pracownia Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Kierownik Doświadczalnych
Biogazowni Uniwersyteckich RGD Brody
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE