Jeśli chodzi o biometan w Polsce, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w przededniu przełomu. Co prawda stan permanentnego napięcia trwa od dłuższego już czasu. I większość obserwatorów rynkowych mógł nieco zmęczyć. Jednak z dobrych źródeł nie przestają płynąć optymistyczne informacje. A to ważne i budujące.

Choć oczywiście nie unikamy w międzyczasie lekkich potknięć. Bo jak inaczej nazwać mały poślizg zaliczony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w publikacji pakietu legislacyjnego dla biometanu. Pakietu, który zapowiadany był na początek tego roku przez wiceministra Ireneusza Zyskę, Pełnomocnika Rządu ds. OZE. Było to przy okazji oficjalnej uroczystości podpisywania branżowego listu intencyjnego o współpracy w październiku roku ubiegłego. Wielu wówczas kolegów, którzy na biogazie przysłowiowo „zęby zjedli”, mówiło o przełomie właśnie. Aby jednak oddać sprawiedliwość trzeba jasno powiedzieć, że nie jest tak, że przez ten rok nic się nie działo. Czego najlepszym przykładem były prace aż 7 tematycznych grup roboczych. Koordynowane przez ministerstwo, a prowadzone przez ekspertów branżowych i z ich aktywnym udziałem .

Reklama

Biometan i biogaz. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!


Wymiernym efektem tych prac ma być z kolei wypracowany, czasem w wyniku niełatwych kompromisów różnych wizji i punktów widzenia, merytoryczny wkład do „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”, jakie Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce oficjalnie zawrzeć z sygnatariuszami ubiegłorocznego branżowego listu intencyjnego na oficjalnej uroczystości zaplanowanej na 23 listopada (tekst ten piszę przed tym wydarzeniem z nadzieją, że pandemia i inne okoliczności nie zmienią już tych planów). Jak czytamy w zaproszeniu resortu, porozumienie to jest „ważnym elementem implementującym i urzeczywistniającym założenia Polskiego Ładu, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki”.

Trudno nie odnieść więc wrażenia, że do wspomnianego przełomu, tego legislacyjnego, za którym miejmy nadzieję będzie mogła podążyć praktyka rynkowa, jest bliżej niż dalej. W szczególności, jeśli ministerstwo faktycznie pochyli się nad wypracowanymi wnioskami z prac ekspertów, bo chyba o to przecież w całym tym przedsięwzięciu chodziło.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE