Biomasa. Zastosowanie może być naprawdę różne! Biomasa od wielu lat jest z powodzeniem stosowana do celów energetycznych. Ostatnie lata to wręcz renesans zastosowań biomasy, ze względu na jej naturalne pochodzenie.
Zastosowanie biomasy do celów energetycznych może przybierać bardzo różne postacie. Ten naturalny materiał organiczny nazywany jest zielonym paliwem, ze względu na to, że tzw. ślad węglowy związany z jego wykorzystaniem w procesie wytwarzania energii, jest znikomy (często równa się mniej więcej temu co wytwarza rosnące drzewo).
Trudno się więc dziwić, ze zastosowanie biomasy staje się coraz bardziej popularne. Ponadto zarówno wielki jak i mały przemysł widzą w tym szereg korzyści.
Biomasa. Zastosowanie, wady, zalety, korzyści – kliknij i sprawdź!
Co tak bardzo przyciąga do biomasy, poza czynnikiem ekologicznym? Biomasa to przede wszystkim materiał którego nie brakuje. Znajduje się i powstaje niemal wszędzie. W Polsce także jest biomasy pod dostatkiem.
Począwszy od materiałów pochodzenia drzewnego, gdzie potencjał choćby Lasów Państwowych zdaniem ekspertów jest tak duży, że mógłby w 100 procentach pokryć krajowe zapotrzebowanie na pellet. Poprzez biomasę pochodzenia rolniczego (np. słoma), a skończywszy na biogazie.
Ten ostatni często wytwarzany jest z odpadów produkcyjnych zarówno przez duże zakłady przemysłu spożywczego jak i właścicieli drobnych gospodarstw rolnych, gdzie o biomasę z której można wytworzyć biogaz nietrudno.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Najnowszy numer znajdziesz tutaj.
Tekst: Marcin Olczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE