Biomasa i paliwa alternatywne – to ten tytuł oddajemy właśnie w Państwa ręce. A w nim? Aktualności, wywiady, analizy, technologie, inwestycje, prawo i opinie ekspertów. Polecamy do bezpłatnego czytania nowego numeru Magazynu Biomasa.

Myli się ten, kto myśli, że kryzys paliwowy mamy za sobą. Wydarzenia z ostatnich lat pokazują, że zagrożenia dla stabilności gospodarek światowych, a więc także dla bezpieczeństwa społeczeństw pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach. 

Reklama

Pisze Beata Klimczak, redaktor naczelna

Dziś na placach zmagazynowano ponad dwukrotnie więcej węgla niż rok temu. Jego cena jest znacznie niższa niż przed sezonem 2022/2023. Wystarczy jednak, że pojawi się nieznane zjawisko, kryzys w odległym miejscu globu, a na pewno odczujemy jego skutki. Globalizacja niesie ze sobą właśnie takie konsekwencje, odczuwalne przede wszystkim w strategicznych obszarach jakimi są bezpieczeństwo, paliwa, energetyka, komunikacja, żywność i woda. 


Zarejestruj się na 5. Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Dlatego warto wykorzystać moment względnej stabilizacji rynków, by dokonać modernizacji naszego ciepłownictwa. Zakłady „skazane” na węgiel i gaz nie przetrwają długo. Koszty ich utrzymania, rosnące także w wyniku zmiennych opłat związanych np. z systemem ETS, skutkować będą tym, że ich funkcjonowanie stanie się nieopłacalne. Kraje zachodnie sięgają po odpady, które okazują się być potężnym rezerwuarem energii. Nowoczesne spalarnie, zakłady termicznego przekształcania odpadów są doskonałym źródłem ciepła dla aglomeracji. W Polsce pochwalić się możemy taką jednostką w Krakowie, gdzie w Ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin. Pozwoli to na dodatkowe ogrzanie przez cały rok niemal 9 tysięcy domów jednorodzinnych (bez zwiększania ilości spalanych śmieci).

Na podorędziu jest jeszcze biomasa leśna i biomasa agro, drewno odpadowe poużytkowe i odpady o wysokiej wartości opałowej. Każde z nich może być lokalnym paliwem dla lokalnej instalacji ciepłowniczej. Jak wybrać odpowiedni surowiec? Czy to się opłaci? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas 5. Konferencji „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” – już 12-13 października w Piekarach Śląskich. Zachęcam do rejestracji przez formularz na www.magazynbiomasa.pl.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE