Po blisko 3 latach prac, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Wyszkowie jest na ostatniej prostej, aby wiodącą rolę przejęła w nim biomasa drzewna. Układ wysokosprawnej kogeneracji zasilany tym ekologicznym paliwem ma zapewnić pokrycie 70% zapotrzebowania na ciepło.

Reklama

Długo wyczekiwany koniec inwestycji

Umowa na wykonanie usługi została zawarta 23 listopada 2020 r. Zarząd na wykonawcę wybrał konsorcjum firm: VAS Energy Systems International GmbH(Lider) oraz Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o. Środki na ten cel udało się pozyskać w formie dofinansowania i pożyczki, których łączna suma wyniosła 57,5 mln zł, z czego 18 mln zł zostało zapewnione przez NFOŚiGW.


Czytaj też: Energetyka węglowa z każdym rokiem będzie kosztować Polskę coraz więcej


Inwestycja miała zostać zakończona do końca września 2022 r. Z powodu wydłużenia czasu prac konieczne było aneksowanie nowego terminu oraz waloryzacja wynagrodzenia, m.in. na podstawie ustawy covidowej oraz z powodu opóźnień w dostawach powiązanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Waloryzacja odbyła się na drodze mediacyjnej przy udziale sądu.

– Po długich i trudnych negocjacjach udało nam się dopiąć sprawy finansowe. Wzrost wynagrodzenia wykonawcy wynosi 2 mln 950 tys. zł. Sama waloryzacja wyniosła tylko 2 mln 700 tys. zł. Pozostała kwota to roboty dodatkowe – w lipcu poinformował Ireneusz Mroczek, prezes zarządu spółki PEC w Wyszkowie. – Mamy w 100% pokrycie ze środków NFOŚiGW. W międzyczasie udało nam się zwiększyć dotację z funduszu o 4 mln 350 tys. zł. Dotacja wynosiła wcześniej 18 mln zł, na dzień dzisiejszy to 22 mln 465 tys. zł. Ten wzrost dotacji z nawiązką pokrywa waloryzację wynagrodzeń.

Biomasa drzewna zazieleni Wyszków


Czytaj też: Ustawa o cieple z OZE pilnie potrzebna!


Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ciepło powstałe ze spalania biomasy trafi do systemu. Obecnie instalacja przechodzi kolejne etapy rozruchu. Zarząd spółki wystosował do mieszkańców informację o tym, że z zakładów do 3 grudnia mogą dochodzić intensywne, ale krótkotrwałe hałasy. Samo przyłączenie do sieci ciepłowniczej nie będzie się wiązać z przerwami w dostawach ciepła czy innymi niedogodnościami. Początkowo utrzymana zostanie praca dwóch systemów, jednak docelowo to biomasa ma być głównym źródłem ciepła, zapewniającym pokrycie 70% zapotrzebowania odbiorców. Instalacja działa w oparciu o układ wysokosprawnej kogeneracji – wytwarza w skojarzeniu ciepło i energię elektryczną.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: PEC Wyszków

Źródło: Gmina Wyszków

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE