Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich przekonuje, że wśród paliw pochodzących z odnawialnych źródeł energii, to biomasa z rolnictwa powinna pełnić kluczową rolę.
Biomasa – OZE nr 1 w Polsce
W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Janusz Kowalski wyraźnie podkreślił istotną rolę biomasy agro w transformacji energetycznej kraju.
„To biomasa z rolnictwa powinna być paliwem OZE numer jeden w Polsce” – mówił wiceminister w rozmowie z Tomaszem Żółciakiem.
Janusz Kowalski, powołując się na przykłady Danii, Szwecji czy Niemiec, podkreślił także, że cały sektor rolniczy może stać się kluczowym elementem polskiej transformacji energetycznej, dzięki któremu jesteśmy w stanie w istotny sposób ograniczyć import węgla i gazu ziemnego. Z rozmowy wynika, że wiceminister współpracuje z zespołem eksperckim nad narodowym programem, mającym na celu zwiększenie udziału biomasy rolniczej w energetyce i ciepłownictwie. Janusz Kowalski zaznaczył jednocześnie, że potencjał tego paliwa jest w Polsce niewykorzystany.
Zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu
Niewykorzystany potencjał
„To paradoks, że najbardziej promowane w UE odnawialne paliwo od kilkunastu lat jest najbardziej dyskryminowanym odnawialnym źródłem energii w Polsce. I to z niewiadomych powodów. A 15-25 mln ton biomasy agro może zastąpić 10-15 mln ton węgla, którego nam teraz brakuje” – zaznaczył wiceminister.
O przewadze biomasy paliwami kopalnymi, oprócz korzyści środowiskowych, wg wiceministra ma decydować także cena i dostępność surowca.
„Razem z ekspertami szacujemy, że na dziś energia z przetworzonej biomasy kosztowałaby średnio dwa razy mniej niż w przypadku węgla, I, co istotne, biomasę mamy własną, a gaz musimy w większości importować” – argumentował.
Dla rozwoju sektora biomasy agro według wiceministra konieczne jest wprowadzenie regulacji prawnych i systemu dopłat.
„Konieczny jest system dopłat dla producentów i sektora przetwórstwa biomasy. Dzięki temu można byłoby stworzyć spółdzielnie energetyczne, rolnicze, spółki, klastry, które mogłyby przetwarzać ten surowiec z myślą o lokalnych ciepłowniach (…), a także dla indywidualnych odbiorców” – podkreślał Janusz Kowalski.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: gazetaprawna.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE