Nadszedł czas nowego otwarcia, rozbudowy i nowoczesnego rozwoju dla OZE , które jest dobrze znane oda lat, przeszło liczne kryzysy i dotrwało do dziś. Mowa tu o biomasie agro, która powinna stanowić stabilną siłę rozwoju lokalnej energetyki rozproszonej. Czas odbudować w nowatorskiej i nowoczesnej strukturze rynek energii bazujący na biomasie agro.
Idzie nowe – nowe źródła energii, a dla nich zrozumienie, akceptacja i potrzeba. Jest też kapitał na modernizację, odbudowę i przebudowę źródeł energii z paliwa kopalnego na OZE, jakim jest biomasa agro. Decyzje Unii Europejskiej są jednoznaczne – dynamiczny rozwój OZE, to nie tylko nowy trend, potrzeba czy wizja. To konieczność, dla której Polska uzyskała już ogromne środki finansowe do celowego zainwestowania – przede wszystkim w modernizację sieci elektroenergetycznych. Potrzeba też modernizacji i unowocześnienia ciepłownictwa, które wciąż oparte jest o paliwa kopalne.
Podstawowe obecnie źródła energii odnawialnej w Polsce:
- tradycyjne turbiny wiatrowe – duże inwestycje wymagające ogromnego kapitału, które przetrwały ciężkie czasy jako inwestycje korporacyjne, powiązane z dużym kapitałem, z niewielką skalą prywatnych inwestorów;
- prawdziwie prosumencki rynek prywatnych, często drobnych inwestycji w fotowoltaikę – rynek, który powstał samoczynnie, bo będąc zbyt małym nie wzbudził zainteresowania polityków i podmiotów prywatno-państwowych czy dużych podmiotów korporacyjnych.
Niedoceniany, niezauważony, rozwinął się pomimo zlekceważenia i stał się bardzo silną częścią OZE w kraju.
Biomasa agro – (nie) zapomniane paliwo
Ale jest jeszcze jedno źródło OZE, dobrze znane, przetestowane w praktyce, z którego w latach 2011-2015 wytwarzano prawie 10% energii w Polsce, z korzyścią dla kotłowni, energetyki, rolnika, małych lokalnych firm przetwarzających biomasę z pola w pellet czy brykiet. I to w czasach, gdy dla biomasy agro nie było dotacji, dofinansowań, a kotłownie za świadectwa emisyjne dostawały kilka euro (dziś znacznie powyżej 50 EUR).
Dzisiaj biomasa agro jako jedyna w krótkim przewidywalnym czasie daje realną możliwość modernizacji kilku tysięcy ciepłowni opalanych węglem, gazem czy innym kopalnym paliwem. Ciepłowni o przestarzałej technologii, zniszczonych, które dzięki biomasie agro z opcją technologicznej przemiany mogą zmienić się w nowoczesne elektrociepłownie – zapewniając niedrogie, stabilne cenowo ciepło i chłód, a równocześnie wytwarzając energię elektryczną, a więc zapewniając dochodowość, stabilizację i rozwój otoczenia.
Otwierając drogę do najbardziej wiarygodnego potencjału OZE w Polsce, czyli biomasy agro, zapewniamy sobie dynamiczny rozwój opłacalnych, zasadnych i bardzo potrzebnych inwestycji lokalnych, a równocześnie ścieżkę faktycznego ograniczania emisji, dynamicznej zmiany paliwa kopalnego na odnawialne źródła energii.
Biomasa agro – przyszłość rynku
Surowca do produkcji pelletu, brykietu czy nawet zrębki w naszym kraju nie brakuje. Rynek energii z biomasy agro rozrósł się bardziej niż w latach 2010-2015. Żeby zagospodarować potencjał corocznego pozyskiwania wybranej najbardziej zasadnej i opłacalnej biomasy agro potrzebujemy kilkunastu lat dynamicznej, nieograniczonej inwestycji.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU. CAŁY PRZECZYTASZ W MAGAZYNIE BIOMASA. SPRAWDŹ PONIŻEJ:
Tekst: Juliusz Dragan
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE