Pomimo licznych zalet oraz możliwości wykorzystania biogazowni semi-szczytowych do stabilizowania systemu elektroenergetycznego, nie powstaje ich zbyt wiele. Jedną z głównych barier pozostaje kwestia przyłączenia instalacji do sieci, w czym miała pomóc ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy prawo energetyczne (Dz. U. 2023 poz. 1681). Jak się jednak okazuje, część inwestorów, pomimo funkcjonowania nowych przepisów, otrzymała odmowę wydania warunków przyłączenia!

Reklama

Z uwagi na fakt, że od ogłoszenia nowelizacji minęło już kilka miesięcy należałoby się zastanowić, gdzie leży problem i jak można go rozwiązać. Operatorzy systemów dystrybucyjnych niedługo po opublikowaniu nowych przepisów rozpoczęli prace służące ich implementacji.

W kryteriach oceny możliwości przyłączenia oraz wymaganiach technicznych dla źródeł energii przyłączanych do sieci SN, część operatorów stworzyła możliwość rozpatrywania wniosków o przyłączenie biogazowni semi-szczytowych, przy uwzględnieniu specyfiki pracy innych OZE (wiatr i PV). Określono także możliwe harmonogramy pracy biogazowni semi-szczytowych.


Biogazownie semi-szczytowe

Biogazownie semi-szczytowe umożliwiają dostarczanie energii elektrycznej do sieci w kluczowych momentach, gdy zapotrzebowanie na nią, a przez to i jej wartość rynkowa, osiąga swoje maksimum dobowe. Krótko mówiąc – elastyczna produkcja umożliwia sprzedaż energii elektrycznej w godzinach, w których jest to najbardziej opłacalne. W momentach szczytowych dostępna jest dodatkowa ilość zmagazynowanego biogazu, co pozwala wygenerować większą ilość energii w danej jednostce czasu, w porównaniu do pracy liniowej. Z drugiej strony, biogazownie semi-szczytowe redukując produkcję w okresach zmniejszonego jej zapotrzebowania, ograniczają ryzyko przeciążenia sieci, jakie potencjalnie mogłyby spowodować pracując liniowo.


Nie można powiedzieć, że wymienione działania nie przyniosły efektu, ponieważ od dnia obowiązywania nowelizacji ustawy prawo energetyczne wpłynęły nowe wnioski o określenie warunków przyłączenia dla biogazowni w takim modelu.

Kryteria warunków przyłączeniowych stosowane wobec biogazowni Obecnie warunki przyłączeniowe wydawane są według następujących kryteriów:

  • standardów jakości energii elektrycznej,
  • warunków zwarciowych,
  • dopuszczalnych zmian napięcia,
  • bezpieczeństwa pracy sieci lokalnej 110 kV,
  • zapasu mocy w węźle wysokiego napięcia (WN)/średniego napięcia (SN).

Szczególnie istotne w kontekście przyłączania nowych źródeł, w tym biogazowni semi-szczytowych, jest ostatnie kryterium. W zakresie jego spełnienia, do analizy przyjmuje się łączną moc źródeł wytwórczych (zarówno tych już przyłączonych, jak i planowanych) oraz moc czynną stacji transformatorowej WN/SN. Wyniki analizy wykorzystywane są przez operatorów do sprawdzenia możliwości „przesłania” nadmiaru energii elektrycznej z sieci średniego napięcia do wysokiego napięcia, a moc źródeł wytwórczych nie powinna przekraczać mocy stacji transformatorowej.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Karol Czuryszkiewicz, Radca prawny i mgr inż. Aleksandra Łukomska

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE