Biogazownie rolnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na razie trudno oszacować, ile ich powstanie do końca tego roku. Wiadomo jednak, że zainteresowanie rośnie, zwłaszcza wśród dużych producentów rolnych. Dostawcy technologii i urządzeń dla biogazowni wskazują, że może to być nawet kilkaset obiektów. Z drugiej strony – wielu rolników oczekuje wsparcia, nie tylko finansowego, ale też rzetelnej dawki wiedzy.
Z ostatnich danych, jakimi dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzący rejestr wytwórców biogazu rolniczego, w Polsce w lutym tego roku zarejestrowanych było 98 biogazowni.
Zdynamizować działania inwestorów w tym segmencie branży ma m.in. FIT/FIP, czyli system, który pozwoli na to, by zaczęły powstawać także małe biogazownie o mocy ok. 250 – 500 kW, przynoszące określone korzyści, zwłaszcza rolnikom.
Sztywna lista wytwórców
Od lat liderem rejestru wytwórców biogazu rolniczego jest Goodvalley (wcześniej Poldanor i Prime Food). To jeden z czołowych producentów mięsnych w Europie. Pierwszą biogazownię przy zakładzie produkcyjnym firma wybudowała w 2005 roku.
Obecnie duński koncern ma na terenie Polski osiem biogazowni w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Trzy biogazownie z listy KOWR-u to obiekty prowadzone przez Green Energy Sp. z o.o., a po dwie mają ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o., Grupa Producencka Agro-Żabice Sp. z o.o. i PGB Development Sp. z o.o. Pozostałych 81 inwestorów ma po jednej instalacji.
Sprawdź koniecznie: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
W sumie roczna wydajność wszystkich zarejestrowanych biogazowni rolniczych to 410 717 119,800 m3, a łączna moc elektryczna to 102,786 MWe.
„Najmłodszym” obiektem, bo zarejestrowanym na początku lutego 2019 r., jest biogazownia Chotycze w województwie mazowieckim, która należy do BIOSAS Malewski i Wspólnicy Sp. k.
Warto inwestować, bo…
Jak twierdzą eksperci branży, naukowcy i doświadczeni praktycy, z którymi spotykamy się co roku podczas organizowanego przez Biomass Media Group Konkresu Biogazu, biogazownia oznacza ogromne nakłady, ale gwarantuje także wieloaspektowe korzyści. Po pierwsze jest wieloletnią inwestycją pozwalającą skutecznie uporać się z zagospodarowaniem odpadów z produkcji zwierzęcej i roślinnej. Pomaga realizować obostrzenia wynikające z ustawy o nawozach i nawożeniu.
Dzięki biogazowni działającej w systemie kogeneracyjnym pozyskać można energię elektryczną i cieplną, które mogą być wykorzystane w gospodarstwie. Zwłaszcza energia elektryczna ma tu niebagatelne znaczenie.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w najnowszym Rynku Biogazu. W internecie za darmo!
Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE