Biogazownie rolnicze. W Polsce przybywa wytwórców biogazu!

Biogazownie rolnicze

Biogazownie rolnicze – przybywa nowych wytwórców. W rejestrze prowadzonym przez KOWR jest ich 95. Tylko w tym roku przybyło ich już 4.

Biogazownie rolnicze powinny powstawać jak grzyby po deszczu. Zwłaszcza teraz, gdy staramy się skutecznie walczyć z odpadami i wykorzystywać je np. w produkcji energii. Niestety, tak nie jest mimo wsparcia tego typu inwestycji. Dlatego cieszy nas każda nowa biogazownia rolnicza, jaka powstaje. Każdy z wytwórców biogazu rolniczego ma obowiązek rejestracji w KOWR.


Biomasa Agro i wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Kliknij i sprawdź!


Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa aktualizuje bazę wytwórców co kilka miesięcy. Lista obejmuje nie tylko wytwórców, czyli firmy, ale także eksploatowane przez nie biogazownie. W bazie KOWR na dzień 17 marca br. zarejestrowanych było 95 wytwórców. Kilku z nich ma więcej niż jedną biogazownię. Biorą ten fakt pod uwagę oszacować można, że w Polsce działa obecnie 105 biogazowni rolniczych. Jednak w przypadku kilku wpisów brak lokalizacji miejsca prowadzenia działalności. Może to wskazywać, że dane przedsięwzięcie nie jest już kontynuowane.

Pocieszające jest jednak to, że tylko w tym roku do rejestru wpisane zostały kolejne cztery inwestycje.

Nowe biogazownie rolnicze:

  • Bioutil sp. z o.o.
  • Bioenergia sp. z o.o.
  • BIOWATT S.A.
  • Orle sp. z o.o.

Biogazownie rolnicze powstały w 2020 r. miejscowościach:

  • Jeżewo
  • Nowe Kramsko
  • Żórawina
  • Wielki Klincz.

Łączna moc elektryczna biogazowni zarejestrowanych w KOWR to 108,926 MW. Roczna wydajność produkcji biogazu to 441 636 552,800 m sześc.

Najnowszy Rejestr wytwórców biogazu rolniczego KOWR.

Pobierz “Rejestr-wytwórców-biogazu-rolniczego-z-dnia-17.03.2020-r.-1.pdf” Rejestr-wytwórców-biogazu-rolniczego-z-dnia-17.03.2020-r.-1.pdf – 431 KB


Mapa biogazowni rolniczych w Polsce.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: KOWR
Zdjęcie: Firma „Marszal”, biogazownia Zawroty

This post is also available in: polski