W przemyśle rolno-spożywczym w Polsce najczęściej można spotkać małe i średnie przedsiębiorstwa, które wytwarzają duże ilości zróżnicowanych odpadów organicznych. Dzięki temu na rynku odpadowym obserwuje się duży potencjał budowy instalacji biogazowych, dla których wykorzystywane są specjalistyczne i odpowiednio dostosowane technologie.

Reklama

W branży biogazowej spotykane są zróżnicowane rodzaje odpadów bogatych w materię organiczną, które są wytwarzane przy zakładach przemysłowych.

Wśród głównych producentów takich odpadów znajdują się gorzelnie, cukrownie, tłocznie soków, tłocznie oleju, ubojnie oraz mleczarnie. W związku z różnicami pochodzenia odpadów przemysłowych będą się różnić także ich właściwości, które wpływają na ilość wytwarzanego biogazu oraz sposób ich zagospodarowania. Substraty można zaaplikować bezpośrednio do zbiorników fermentacyjnych lub, jak w przypadku odpadów poubojowych, należy poddać je dodatkowym procesom higienizacji i sterylizacji.

Na co przygotować się przy planowaniu inwestycji?

Decydując się na inwestycję związaną z przetwarzaniem odpadów przy zakładzie trudno jest jednoznacznie oszacować przewidywany koszt budowy.

Wpływa na to wiele czynników m.in.: rodzaj i ilość substratów, wielkość instalacji, rodzaj materiałów, a także urządzeń wykorzystanych do funkcjonowania biogazowni. Jak się okazuje sytuacja polityczna, ekonomiczna oraz uregulowania prawne w kraju i na świecie mają znaczący wpływ na wysokość ostatecznego nakładu finansowego inwestycji. Dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu tak dużego przedsięwzięcia zasięgnąć porady oświadczonych specjalistów, którzy pomogą oszacować koszty oraz dostosują technologię poprzez dobór najbardziej odpowiednich urządzeń i materiałów.

Korzyści z budowy biogazowni

Wśród zalet płynących z inwestycji w instalacje przetwarzające odpady na biogaz wyróżnia się:

  • Zagospodarowanie uciążliwych odpadów na cele energetyczne.
  • Znaczna redukcja kosztów energii i ogrzewania zakładu.
  • Wykorzystanie wyprodukowanego ciepła do celów technologicznych zakładów lub do suszenia ziaren, czy innych produktów rolniczych oraz drewna.
  • Ekologiczny nawóz organiczny, który można wykorzystać do nawożenia pól oraz sprzedać lokalnym rolnikom.

Poza aspektami ekonomicznymi należy również pamiętać o środowisku. Dzięki działalności biogazowni przyczyniamy się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, za co z pewnością podziękują nam przyszłe pokolenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Martyna KulińskaMonika Stablewska / BIOWAT S.A.
Zdjęcie: BIOWAT S.A.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE