H.Cegielski – Poznań, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz spółka Orlen Południe i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podpisały list intencyjny. Zakłada rozwijanie zielonej energii pochodzącej z biogazu rolniczego. Efektem porozumienia będzie zacieśnienie współpracy między spółkami Skarbu Państwa w zakresie wykorzystania potencjału rolnictwa do produkcji energii z biogazu.

List intencyjny podpisano w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniewa Gryglasa.

Reklama

Nauka, biznes i administracja dla polskiego biogazu

–  Konsekwentnie realizowany program rolny Prawa i Sprawiedliwości modernizuje polskie rolnictwo. Podpisany dziś list intencyjny pokazuje, jak w praktyce wygląda połączenie wiedzy naukowej, biznesu i administracji. Rolnictwo, jako bardzo złożony system naczyń połączonych daje jednocześnie szerokie możliwości wykorzystania tego, co jest odpadem w produkcji rolnej, jako surowiec do produkcji energii. – mówił podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że współpraca będzie służyła m.in. dywersyfikacji źródeł energii i wykorzystaniu substratów z produkcji rolnej. Przy jednoczesnym po poprawianiu warunków ochrony środowiska i zmniejszaniu kosztów produkcji.

– Dzięki realizacji nowych inwestycji zdecydowanej poprawie ulegnie efektywność ekonomiczna spółek należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Służyć to będzie także wzrostowi konkurencyjności naszego rolnictwa i przyczyni się do osiągania celów klimatycznych –  podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Z kolei Sebastian Pieńkowski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mówił:

– Zależy nam na wprowadzaniu przyjaznych technologii rolniczych do naszych Spółek. Bo wiemy, że będzie to skutecznie oddziaływało na polskie rolnictwo. Ile służyło ochronie środowiska. Myślę nie tylko o substratach, które będziemy zdolni przetwarzać na biometan i energię elektryczną. Ale także o pofermencie. Może on być wykorzystywany do użyźniania gleby. To zwiększy wydajność plonów i ograniczy zużycie nawozów mineralnych zwanych potocznie sztucznymi.

Biogaz a krajowe bezpieczeństwo energetyczne

Zbigniew Gryglas, wiceminister Aktywów Państwowych, komentując podpisanie listu intencyjnego mówił o roli przedsięwzięcia dla rozwoju polskiej gospodarki oraz krajowego bezpieczeństwa energetycznego.

– Realizacja zakrojonego na szeroką skalę projektu rozwoju biogazowni to ważny krok w stronę budowy sprawnego oraz efektywnego ekonomicznie i energetycznie systemu odnawialnych źródeł energii. Jest to też znakomity przykład godzenia różnych interesów, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał – podkreślał.

Sygnatariuszem listu jest poznańska firma H.Cegielski, która będzie budować biogazownie rolnicze III generacji na licencji Dynamic Biogas.



– Mamy satysfakcję, że propozycja budowy biogazowni spotkała się z akceptacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KOWR-u oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Z kolei wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu stawki za energię elektryczną z biogazu pozwolą na szybki zwrot inwestycji, zapewniając im efektywność ekonomiczną – mówi Rafał Kreduszyński, prezes zarządu H.Cegielski – Poznań S.A.

– Jesteśmy liderem w projektowaniu rozwiązań technologicznych dla branży biogazowej, posiadamy największe laboratorium biogazowe w Polsce. Uczestnictwo w tym projekcie pozwoli wykorzystać potencjał naszych naukowców i umożliwi szeroki transfer wiedzy z nauki do praktyki, przynoszący korzyści polskiej gospodarce i środowisku naturalnemu – mówi prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą i rektor – elekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło i zdjęcia: KOWR

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE