Jak zarządzać pracą biogazowni, aby zapewnić jej maksymalnie długą żywotność i możliwie najmniejszą liczbę przestojów? O utrzymaniu ruchu i serwisowaniu instalacji z Krzysztofem Maciągiem z TEDOM Poland rozmawia Jolanta Kamińska.

Reklama

W Polsce, rozmawiając o biogazie, dużo bardziej skupiamy się na barierach inwestycyjnych i samym procesie projektowym, niż na działaniu instalacji i potencjalnych wyzwaniach, na które właściciel nie jest gotowy. Jak dobrze przygotować się do zarządzania biogazownią?

Aby skutecznie zarządzać biogazownią, kluczowe jest nie tylko zapoznanie się z procesem inwestycyjnym, ale także przygotowanie się na wyzwania operacyjne. Przede wszystkim przyszli operatorzy powinni zdobyć dogłębną wiedzę technologiczną na temat procesu fermentacji oraz dokładnie poznać specyfikę substratów, które będą wykorzystywane.

Istotne jest także zrozumienie cyklu życiowego instalacji – od jej uruchomienia, przez regularne utrzymanie ruchu, aż po ewentualne modernizacje. Ważnym aspektem jest również odpowiednie przeszkolenie zespołu, który będzie zarządzał instalacją, aby mógł on szybko i skutecznie reagować na potencjalne awarie lub problemy technologiczne. Ostatecznie, regularna współpraca z ekspertami i serwisem technicznym jest nieodzowna, aby zapewnić długotrwałą i efektywną eksploatację biogazowni.


Kongres Biogazu – zarejestruj się!


Kluczowe w poprawnych działaniu biogazowni jest utrzymanie ruchu. Na czym właściwie polega i kto jest za nie odpowiedzialny?

Utrzymanie ruchu w biogazowni to kompleksowy proces, który obejmuje zarówno monitorowanie stanu technicznego instalacji, jak i regularne przeprowadzanie niezbędnych prac konserwacyjnych.

Polega to na zapewnieniu, że wszystkie elementy systemu, od agregatów kogeneracyjnych i mieszadeł po reaktory fermentacyjne, funkcjonują w sposób optymalny i bezawaryjny. Za utrzymanie ruchu odpowiedzialny jest zespół techniczny, który w składzie powinien mieć specjalistów od mechaniki, automatyki oraz biotechnologii. W większych instalacjach może istnieć potrzeba zatrudnienia dedykowanego menedżera utrzymania ruchu, który koordynuje prace i odpowiada za współpracę z zewnętrznymi serwisami. Regularne audyty techniczne i szybka reakcja na wszelkie oznaki zużycia lub awarii to klucz do minimalizowania przestojów i maksymalizacji efektywności produkcji biogazu.

Ważną rzeczą jest także serwisowanie instalacji – opracowywanie harmonogramu remontów i konserwacji maszyn, urządzeń i instalacji. Czy zauważa pan poprawę w tym zakresie? Nie jest tajemnicą, że „na serwisie” często się oszczędza…

Faktycznie, przez długi czas serwisowanie biogazowni było traktowane po macoszemu, co niestety prowadziło do wielu nieplanowanych przestojów i awarii. Jednakże w ostatnich latach można zauważyć pozytywny trend – coraz więcej operatorów zdaje sobie sprawę, że regularny serwis i konserwacja to inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie.

Firmy zaczynają opracowywać bardziej szczegółowe harmonogramy remontów i przeglądów technicznych, a także coraz częściej współpracują z wyspecjalizowanymi serwisami, które oferują nie tylko naprawy, ale także doradztwo w zakresie optymalizacji pracy instalacji. Oczywiście, wciąż istnieją operatorzy, którzy starają się minimalizować koszty kosztem jakości serwisu, ale świadomość tego, jak istotne jest dbanie o stan techniczny biogazowni, zdecydowanie rośnie.

Produkcja biogazu, dostawy substratów, jak i dobrze zaplanowany serwis biogazowni muszą być skoordynowane, aby zapewnić jej ciągłą i bezawaryjną pracę. Co jeszcze składa się na dyspozycyjność biogazowni?

Dyspozycyjność biogazowni zależy od wielu czynników. Oprócz wspomnianych kwestii, takich jak produkcja biogazu, dostawy substratów oraz serwis, kluczowe jest także odpowiednie zarządzanie zapasami substratów i ich jakością. Należy również zwrócić uwagę na monitorowanie i kontrolę procesów biologicznych, które zachodzą w fermentorach – wszelkie odchylenia od normy mogą prowadzić do spadku wydajności lub wręcz zatrzymania procesu fermentacji.

Zasoby ludzkie, czyli dobrze przeszkolony i doświadczony personel, również odgrywają znaczącą rolę. Wreszcie, kluczowe jest również zintegrowane zarządzanie całym procesem produkcji biogazu, od przyjęcia substratów po dystrybucję energii, aby zapewnić nieprzerwaną i efektywną pracę instalacji.

W 2021 biogazownia w Michałowie została rozbudowana o kolejny moduł o mocy 600 kW

Czy w Polsce mamy wystarczającą kadrę projektową, technologiczną do zarządzania biogazowniami? Obecnymi i tymi obecnie realizowanymi?

Obecnie kadra projektowa i technologiczna w Polsce rozwija się, jednakże wciąż jest to obszar wymagający intensywnych działań. Mamy doświadczonych specjalistów, jednak zapotrzebowanie na ich usługi rośnie wraz z liczbą nowych inwestycji w biogazownie. Istnieje również potrzeba dalszego kształcenia i szkolenia specjalistów, aby sprostać wymaganiom nowoczesnych technologii i rosnącym standardom w zakresie zarządzania biogazowniami.

Odpowiednia edukacja, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, jest kluczem do zbudowania silnej kadry, która będzie w stanie skutecznie projektować, budować i zarządzać instalacjami biogazowymi w Polsce.

Co jeszcze, poza budowaniem kadry ekspertów, wpłynie pozytywnie na rozwój branży?

Oprócz budowania kompetentnej kadry, kluczowym elementem wpływającym na rozwój branży biogazowej w Polsce jest stabilność i przewidywalność regulacji prawnych oraz mechanizmów wsparcia, takich jak FIT (feed-in tariff ) i FIP (feed-in premium). Zrozumiałe i długofalowe polityki wsparcia finansowego są niezbędne, aby inwestorzy mieli pewność co do opłacalności swoich projektów.

Dodatkowo, rozwój infrastruktury oraz ułatwienia w dostępie do technologii i finansowania, a także wsparcie dla badań i innowacji, mogą znacząco przyspieszyć rozwój branży. Warto także promować większą współpracę między sektorem prywatnym a publicznym, co może przynieść korzyści zarówno w zakresie rozwoju nowych technologii, jak i ich wdrażania na szerszą skalę.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE