Biogazownia III generacji w Przybrodzie była głównym punktem drugiego dnia IV Kongresu Biogazu. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się ze szczegółami technicznymi ukończonej instalacji, która rozpocznie pracę 8 października. Jak tłumaczył Mirosław Michalak z Dynamic Biogas, biogazownia pracuje w technologii DB®. Pozwala to na zmaksymalizowanie uzysku biogazu, który charakteryzuje się podwyższoną zawartością metanu.

– Biogazownia rolnicza pracująca w technologii DB® (Dynamic Biogas®) jest najnowocześniejszym światowym rozwiązaniem w dziedzinie fermentacji – tłumaczył uczestnikom wizyty Mirosław Michalak. I dodawał: wykorzystuje bowiem siedem patentów w bardzo wysokim stopniu podnoszących dynamikę procesu i maksymalizujących uzysk biogazu o podwyższonej zawartości metanu.

Uczestnicy kongresu mogli dowiedzieć się jak przebiega proces fermentacji. A także zapoznać się z elementami technologicznymi instalacji, która znajduje się na terenie doświadczalnego gospodarstwa rolniczo-sadowniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Reklama

Biogazownia III generacji

Jak deklarują pracownicy Dynamic Biogas, biogazownia pracująca w technologii DB® cechuje się możliwością stosowania szerokiej gamy substratów używanych do fermentacji. Jako wsad można w niej wykorzystać niemal wszystkie produkty rolnicze oraz odpady rolno-spożywcze i żywnościowe. Wyjątek stanowią te, które zawierają bardzo wysokie stężenia antybiotyków lub agresywnych środków chemicznych.

Biogazownia przyjeżdża w kontenerach

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła szybkość stawiania tego typu instalacji. Według zapewnień cała biogazownia jest dowożona na miejsce docelowe w kontenerach, a czas jej budowy – w zależności od wielkości – nie przekracza kilkunastu tygodni.


Sprawdź również: Kongres Biogazu 2019 – podsumowanie pierwszego dnia konferencji


Dzięki stalowej konstrukcji zbiorników, które są odporne na szybkie nagrzewanie, rozruch może nastąpić nawet w ciągu kilku dni (w typowych biogazowniach trwa to zazwyczaj kilka miesięcy). Co więcej, zwiedzana instalacja, (poza wylewkami betonowymi pod fermentorami ) jest całkowicie demontowalna. To sprawia, że  w razie wystąpienia nieprzewidzianych dla inwestora sytuacji może być sprzedana i przeniesiona w inną lokalizację.

Zwiedzanie biogazowni w Przybrodzie było ostatnim punktem programu IV Kongresu Biogazu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego sprawdź!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE