Biogaz w klastrach energii i spółdzielniach energetycznych? Ustawa OZE przewiduje regulacje, z których skorzystać mogą lokalne społeczności na wsiach oraz w małych miejscowościach , wykorzystując do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła biogaz, pozyskany w szczególności z pozostałości upraw rolniczych, oczyszczalni ścieków czy składowisk odpad ów. Zakładając klaster energii lub spółdzielnię energetyczną, członkowie tych grup mogą zyskać samowystarczalność energetyczną.
Biogaz w klastrach energii
Pojęcie klastra energii zostało zdefiniowane w Ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 261, dalej ustawa OZE).
Klaster energii jest cywilnoprawnym porozumieniem dotyczącym wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej na obszarze działania tego klastra. Reprezentantem klastra jest koordynator, którym może zostać powołana w tym celu spółdzielnia, fundacja lub wskazany w porozumieniu dowolny jego członek.
Kto może zostać członkiem klastra?
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- podmioty wchodzące w skład systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Obszar działania KLASTRA
Klaster energii realizuje swoją działalność wyłącznie w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Zatem nie może wykorzystywać do swojej działalności sieci wysokiego napięcia czy też sieci przesyłowej.
Obszar działania klastra może obejmować:
- obszar działania jednego powiatu, niezależnie od liczby gmin wchodzących w jego skład,
- lub obszar 5 gmin, niezależnie od ich przynależności do innych powiatów.
Obszar działania klastra energii ustala się na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców energii będących członkami tego klastra. Działalność klastra energii nie może obejmować połączeń z sąsiednimi krajami.
To tylko fragment artykułu…
Cały przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz go za darmo:
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres:
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE