Zgodnie z zasadami ochrony środowiska, odpady należy traktować także jako potencjalne źródło energii odnawialnej. Jedną z form tej energii jest biogaz. Może on być pozyskiwany ze składowisk, które zgodnie z przepisami prawa powinny posiadać instalację do jego ujmowania. Ale można go produkować również z odpadów komunalnych. W instalacjach fermentacji z odpadów komunalnych można pozyskiwać biogaz w sposób zorganizowany i kontrolowany. Produktem tego procesu, poza energią elektryczną, cieplną i ewentualnie biometanem, jest również POFERMENT, wykorzystywany jak o środek nawozowy.


REKLAMA

Reklama

Biogaz produkowany z odpadów komunalnych

Uwarunkowania formalnoprawne ujmowania i zagospodarowania biogazu składowiskowego

Odpady komunalne kierowane do składowania na składowiskach odpadów zawierają mniejszą lub większą ilość odpadów ulegających biodegradacji. Każde składowisko, na którym powstaje biogaz powinno być, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 kwietnia 2013 r., wyposażone w instalację do jego ujmowania i unieszkodliwiania.

Rozporządzenie wymaga, aby składowisko, na którym przewiduje się składowanie odpadów ulegających biodegradacji, wyposażone było w instalację do odprowadzania gazu składowiskowego. Ponadto gaz składowiskowy powinien być oczyszczany i wykorzystany do celów energetycznych, a jeżeli jest to niemożliwe – spalany w pochodni.

Sprawdź również: Z czego produkuje się biogaz? Oto możliwe substraty!

Pochodnia powinna zapewniać odpowiednie parametry spalania w celu minimalizacji emisji do środowiska. Ponieważ najbardziej zalecanym sposobem zagospodarowania biogazu składowiskowego jest jego energetyczne wykorzystanie, proces ten najczęściej realizowany jest w postaci spalania odpowiednio przygotowanego biogazu w silniku gazowym napędzającym prądnicę. Taki układ wytwarza energię elektryczną, a w przypadku zagospodarowania energii cieplnej – pracuje jako układ kogeneracyjny. Energia wytwarzana w takich instalacjach posiada status energii odnawialnej.

Według danych GUS w 2018 r. w Polsce funkcjonowało 286 składowisk odpadów komunalnych. 258 z nich było wyposażonych w instalację odgazowywania, a w tym 23 wyposażono w instalacje odgazowywania z odzyskiem energii cieplnej i 68 w instalacje odgazowywania z odzyskiem energii elektrycznej. W ciągu 2018 r. w wyniku unieszkodliwiania gazu składowiskowego, w instalacjach odgazowywania wyprodukowano 84 800 021 MJ energii cieplnej oraz 105 356 970 kWh energii elektrycznej.

Ilość składowisk systematycznie spada: z ponad 1000 w roku 2005 do 286 w 2018 r.

Cały artykuł przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz go za darmo poniżej:

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Piotr Szewczyk, ZUOK „Orli Staw”, Rada RIPOK
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE