Jakie są korzyści z posiadania biogazowni?

Biogaz. Korzyści. To kolejne zagadnienia, które chcemy poruszyć w naszym cyklu. Dlatego dzisiaj odpowiadamy na pytanie: Jakie są korzyści z posiadania biogazowni?

Wzrost cen energii oznacza coraz większe koszty, także dla zakładów przetwórstwa rolnego. Właśnie dla nich korzystne wydaje się pozyskiwanie energii z biogazu.

W ubiegłym roku centy energii znacznie wzrosły. Trend wdaje się stały, a co za tym idzie także biogazownie powinny być „w cenie”. Trudno się więc dziwić, że wielu producentów zastanawia się nad korzyściami z uruchomienia biogazowni. Ważnym czynnikiem w tej „układance”, jest także cena emisji CO2, która w ubiegłym roku poszybowała w górę. Efekt: zakłady przetwórstwa rolnego już w ubiegłym roku otrzymywały oferty zakupu energii na bieżący rok po cenach blisko 40 proc. wyższych niż w tym roku. Dla takich firm to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Energia jest dla nich energia jest dużym kosztem operacyjnym.

Sprawdź: BIOGAZ – INFORMACJE PODSTAWOWE

Dlatego właśnie takie zakłady myślą o korzyściach związanych z biogazem. Producenci coraz mocniej zainteresowali się możliwością realizacji systemu gospodarki w obiegu zamkniętym. Jaka byłaby korzyść? Utylizując na miejscu odpady i wykorzystując je do produkcji energii. Dlatego właśnie wiele zakładów chce budować własne jednostki biogazowe. To może być konieczność, aby utrzymać konkurencyjność produktów, także za granicą. Poza tym jest jeszcze jedna korzyść z zielonej energii – biogazu – konsument coraz częściej wybiera produkt z niskim śladem węglowym.

Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: pixabay.com

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Rynek Biogazu. W internecie za darmo!